„Miliarda“ z rozdrcených bankovek v Brně

Na centrálního bankéře si v Brně zahrálo už tisíc návštěvníků interaktivní vzdělávací výstavy k 20. výročí vzniku české koruny a České národní banky. Za odměnu si odnesli „miliardu“ korun v rozdrcených bankovkách. Výstava s názvem „20 let chráníme českou korunu bude v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu v Brně otevřená jenom do pátku 4. ledna 2013.

„Na výstavě, kterou by mnozí od ČNB nečekali, si návštěvníci vyzkoušejí jaké to je být centrálním bankéřem. Ve čtvrtek a v pátek k tomu mají poslední příležitost,“ uvedl ředitel komunikace České národní banky Marek Petruš. Za odměnu si odnesou miliónovou briketu vyrobenou z pravých bankovek, které počítací stroje vyhodnotily jako nevhodné k dalšímu oběhu a zničily.

Výstava ČNB je souborem zábavných interaktivních her, při nichž si návštěvníci doslova vlastníma rukama vyzkoušejí principy řízení peněžního oběhu, budou udržovat inflaci na cílové dvouprocentní hranici nebo dohlížet na instituce finančního trhu. Vyzkoušejí si chránit českou korunu tak, jak to už 20 let dělá Česká národní banka.

Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně na Zelném trhu je otevřená od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.

Po Brně si na centrální bankéře budou moci zahrát zájemci ze severu Čech, a to v Muzeu města Ústí nad Labem od 15. ledna do 8. února 2013. Výstava ČNB má podnítit zájem o ekonomické vzdělávání zejména u mladé generace, rozšířit všeobecné povědomí o českých platidlech a jejich ochranných prvcích a přiblížit roli centrální banky v ekonomice.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB

 Ředitel pobočky Lubomír Gerák České národní banky v Brně odměnil tisící návštěvnici interaktivní výstavy ČNB v Brně, kterou se stala Lucie Blažková z 9. C základní školy Bakalovo nábřeží.
Ředitel pobočky Lubomír Gerák České národní banky v Brně odměnil tisící návštěvnici interaktivní výstavy ČNB v Brně, kterou se stala Lucie Blažková z 9. C základní školy Bakalovo nábřeží.