Kroměříž na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci zachycující nejvýznamnější památky městské památkové rezervace Kroměříž. Na minci jsou ztvárněny motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji u smluvních partnerů ČNB od úterý 30. května 2023.

Historické jádro Kroměříže a Arcibiskupský zámek se zahradami se staly předlohou pro v pořadí již pátou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. „Kroměříž je město s bohatou obchodní, kulturní, diplomatickou a církevní historií, jejíž duch se zde zachoval dodnes. Největší architektonické poklady tohoto města jsou ode dneška umělecky ztvárněny na naší zlaté minci, která doplňuje řadu mincí a medailí vyražených ve zdejší mincovně před několika staletími,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Nejnovější zlatou minci s koláží nejvýznamnějších architektonických staveb tohoto města na Hané pro ČNB navrhla Karolína Kučerová, obě strany přitom propojila detailem Květné zahrady. Lícní straně pětitisícikoruny dominují sloupy z kolonády v Květné zahradě, které doplňují figury heraldických zvířat z velkého státního znaku ČR a jejich stíny. Na rubové straně jsou zobrazeny kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, kroměřížský zámek a uprostřed mincovního pole rotunda umístěná v Květné zahradě.

ČNB vydává 15 tisíc kusů mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nich 5 868 je v běžném (standard) a 9 132 ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Zlatá mince s motivy Kroměříže je pátou z desetidílné série Městské památkové rezervace. Šestá mince v pořadí připomene v říjnu tohoto roku nejvýznamnější památky východočeského Hradce Králové. V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Městská památková rezervace Kroměříž

Městskou památkovou rezervaci Kroměříž tvoří původní historické jádro města a Arcibiskupský zámek se zahradami. Centrem je Velké náměstí lemované měšťanskými domy s budovou radnice a radniční věží s neobvyklými dvouciferníkovými hodinami v jižní části a zámkem uzavírajícím jeho plochu v severním cípu, na který navazuje Mlýnská brána, součást původního opevnění. Komplex zámku a unikátních zahrad – Podzámecké a Květné – je od roku 1998 zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Součástí městské památkové rezervace je kromě budov také řada sochařských děl a církevních objektů tvořících panorama města – kostelů sv. Mořice, sv. Jana Křtitele a Nanebevzetí Panny Marie.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB