Guvernér předal pamětní mince vybraným hlasujícím

Guvernér České národní banky Miroslav Singer předal pamětní stříbrnou minci k výročí 20 let od vzniku ČNB a české měny vybraným hlasujícím, kteří na internetových stránkách ČNB pomáhali zvolit její podobu. O motivech pro pamětní minci hlasovala veřejnost vůbec poprvé v historii.

Pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč vybírala veřejnost ze čtyř návrhů na konci roku 2011. Nejvyšší podporu, celkem 1 629 z 4 000 platných hlasů získal návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla.

Po ukončení internetového hlasování vybrala Česká národní banka deset zúčastněných. Čtyři z nich převzali minci z rukou guvernéra v den její emise v pražském ústředí ČNB. Ostatních šest oceněných, kteří se slavnostního předání nemohli osobně zúčastnit, obdrží pamětní minci poštou.

Na lícní straně pamětní stříbrné mince k výročí 20 let ČNB a české měny je motiv českého lva a nápis „ČNB“. Na rubové straně dvousetkoruny je průčelí budovy ČNB v Praze s motivem 1 Kč mince v popředí. Minci vydala ČNB 6. února 2013.

Tomáš Zimmermann, Odbor komunikace ČNB  


Guvernér předal pamětní mince vybraným hlasujícím
Guvernér Miroslav Singer s výherci pamětní stříbrné mince k výročí 20 let od vzniku ČNB a české měny.