Guvernér Singer oceněn magazínem The Banker

Guvernér České národní banky Miroslav Singer získal ocenění Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014. Cenu mu udělil renomovaný měsíčník The Banker spadající pod vydavatelství Financial Times Group. Hodnotitelé guvernéra ocenili zejména za listopadové intervence na měnových trzích, které vedly k oslabení koruny s cílem udržet cenovou stabilitu a pomoci ekonomickému oživení v České republice. Podle redakce magazínu je cena vyjádřením důvěry zahraničních finančních trhů v Českou národní banku a její způsob provádění měnové politiky.

„Z ocenění měsíčníku The Banker spadajícího do prestižní vydavatelské skupiny Financial Times Group mám radost proto, že představuje ocenění především práce mých kolegů v bankovní radě a vůbec celého odborného aparátu České národní banky. Jsem si vědom, že podobná ocenění jsou vždy spíše signálem toho, jaké je vnímání našich rozhodnutí odbornou veřejností a relevantními médii, než jejich konečným zhodnocením, které může přinést až doba. Nicméně přesto jde o určité potvrzení toho, že kroky, které činíme, jsou v kontextu současného stavu poznání v oblasti teorie a praxe měnové politiky širokým odborným publikem hodnoceny jako adekvátní a účinná reakce na situaci, ve které se česká ekonomika dnes nachází,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

The Banker je renomovaný měsíčník, který již od roku 1926 poskytuje informace ze světového bankovnictví a finančnictví a patří ke stejnému vydavatelství jako prestižní ekonomický deník The Financial Times.

Cenu pro rok 2014 guvernérovi ČNB udělil The Banker na základě rozhodnutí redakce a názorů odborné poroty. V ní byli vybraní ekonomové a bankéři, kteří podle redakce magazínu ocenili především guvernérovo vynaložené úsilí na uvolnění měnové politiky prostřednictvím intervencí na měnových trzích a dále jeho vedoucí slovo mezi středoevropskými zeměmi při debatách o dosahování finanční stability v Evropské unii.

Pro rok 2013 získal titul evropského guvernéra roku od magazínu The Banker šéf centrální banky Turecka Erdem Başçi.

The Banker je druhým odborným zahraničním magazínem, který v poslední době ocenil guvernéra M. Singera a jeho prostřednictvím ČNB za její měnovou politiku. V říjnu loňského roku M. Singer získal titul Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013 od časopisu Emerging Markets. Cenu guvernérovi ČNB udělil za „přiměřenou komunikační politiku“ poté, co ČNB vyčerpala prostor ve snižování úrokových sazeb a bránila verbálními intervencemi posílení koruny v zájmu uvolnění měnové politiky.

Marek Petruš
ředitel odboru komunikace a mluvčí ČNB