Expozici ČNB si může každý prohlédnout i na webu

Expozici České národní banky „Lidé a peníze“ si mohou návštěvníci od dnešního dne prohlédnout i na webu. Virtuální návštěva jednoho z trezorů hlavní budovy ČNB v Praze nabízí zájemcům příležitost vydat se na cestu do historie české měny a seznámí je s minulostí centrální banky.

Expozice „Lidé a peníze“ se dlouhodobě těší mimořádnému zájmu a termíny prohlídek jsou obsazeny na měsíce dopředu. Od roku 2002, kdy byla v prostorách bývalého trezoru hlavní budovy ČNB otevřena, jí prošlo přes 130 tisíc lidí. Vzhledem k omezeným možnostem prohlídky v budově ČNB byla expozice zpřístupněna také prostřednictvím internetu.

Webová prohlídka nabízí cestu po 12 zastaveních věnovaných historii peněz a měnové politiky v českých zemích - od prvních českých peněz přes vznik československé měny v roce 1919 až po dnes používanou korunu. Vitríny na těchto zastaveních si lze na internetu přiblížit a podrobněji prohlédnout.

Virtuální prohlídka expozice „Lidé a peníze“ odráží zájem ČNB o zvýšení finanční vzdělanosti občanů České republiky, která je dle výsledků prvního komplexního měření finanční gramotnosti z roku 2010 nízká. ČNB podporuje finanční vzdělávání již řadu let, protože vzdělaný spotřebitel odpovědně hospodaří s penězi a snáze se vyhne ztrátovým transakcím na finančním trhu.

Virtuální prohlídku lze spustit ze stránky /cs/expozice-cnb/

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB