Expozice ČNB přivítala 100 000 návštěvníka

Expozice České národní banky dnes přivítala 100 000 návštěvníka, kterým se stala Petra Bočková studentka Gymnázia v Kroměříži. Překvapené studentce pogratuloval Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB, a předal jí diplom společně se stříbrnou medailí k 80. výročí centrální banky, knihou "Měnová politika" profesora Vencovského, tričkem a odznakem ČNB.

Expozice ČNB se stálou výstavou „Lidé a peníze“ představuje od svého otevření v roce 2002 jeden ze základních komunikačních kanálů centrální banky s veřejností. Na jednom místě má návštěvník možnost seznámit se s ojedinělým souborem informací o vývoji měnové politiky a platidel na území našeho státu. Většinu návštěvníků expozice tvoří studenti středních škol a její návštěva se stává pravidelnou součástí výuky, a to hlavně na školách s ekonomickým zaměřením. Zájem o výstavu je tak velký, že nejsou ojedinělé ani objednávky prohlídek na více něž rok dopředu.

Vlastní stálá expozice je průběžně obohacována o aktuálně emitované zlaté a stříbrné pamětní mince ČNB. Velký zájem vyvolává vitrína s ukázkami padělků současných bankovek. Návštěvníky přitahuje zejména možnost si v mini-testu vyzkoušet své znalosti v rozpoznávání pravých bankovek od falešných. V důsledku extrémně se zvyšující ceny zlata na světových trzích je stále více atraktivní i vitrína, v níž si návštěvníci mohou prohlédnout část zlatých rezerv prezentovaných jednou tunou ryzího zlata v osmdesáti slitcích - cihlách s uvedením její aktuální ceny v českých korunách a amerických dolarech.

V průběhu školních prázdnin od začátku července do konce srpna bude expozice volně přístupná veřejnosti, a to každý pracovní den od 9 – 15 hod. Komentované prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu. Vstup do Expozice ČNB je zdarma.

Další informace lze dohledat na adrese http://www.cnb.cz/cz/expozice_cnb/

100 000 návštěvník expozice