Emise zlaté 2500 Kč mince Kulturní památka větrný mlýn v Ruprechtově z cyklu Kulturní památky technického dědictví

Česká národní banka vydává dnes do oběhu osmou zlatou minci z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“, která je tématicky věnována větrnému mlýnu v Ruprechtově. Jako jediný větrný mlýn na území České republiky je vybaven tzv. Halladayovou turbínou. Zlatá mince má nominální hodnotu 2500 Kč, je ražena v limitovaném nákladu 3500 kusů v běžné kvalitě a 10500 kusů ve špičkové kvalitě a je dílem akademického sochaře Jiřího Harcuby. Hlavním motivem lícní strany mince je kompozice heraldických zvířat ztvárněných nad sebou. Nahoře je český lev, pod ním moravská a slezská orlice. Na rubové straně mince je ve středu mincovního pole ztvárněn větrný mlýn v Ruprechtově. Česká národní banka v emisní den uspořádala za účasti členů bankovní rady ČNB a představitelů města i regionu slavnostní vernisáž v Technickém muzeu v Brně.

Mince je součástí cyklu „Kulturní památky technického dědictví“, který připomíná veřejnosti unikátní technické památky situované na území České republiky. Cyklus zahrnuje deset zlatých mincí postupně vydávaných v letech 2006 - 2010. Při výběru památek byl kladen důraz na jejich tematickou různorodost a na zastoupení různých regionů. Mince vydané v letech 2006 - 2009 zobrazovaly papírnu ve Velkých Losinách, observatoř pražského Klementina, Ševčinský důl v Příbrami - Březových Horách, vodní mlýn ve Slupi, řetězový most ve Stádlci, plzeňský pivovar a zdymadlo na Labi pod Střekovem. Cyklus bude zakončen v příštím roce mincemi věnovanými největšímu manufakturnímu hamru u nás nacházejícímu se v Dobřívě a dolu Michal v Ostravě, prvnímu plně elektrifikovanému dolu na našem území.

Dnes vydávané mince mají nominální hodnotu 2500 Kč, průměr 22 mm, hmotnost 7,78 g a sílu 1,7 mm. Česká Mincovna razila mince ze zlata o ryzosti 999.9 ve dvojím provedení, běžném a špičkovém (tzv. proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince běžné kvality má stejný lesk mincovního pole a hranu vroubkovanou. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné, reliéf je matován a hrana je hladká. Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy s popisem mince a jejím plastickým vyobrazením.

Prodej mincí fyzickým osobám zajišťuje ČNB prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem. Jejich seznam i další informace o zlatých mincích emitovaných ČNB jsou k dispozici na webových stránkách ČNB.

Podrobnější informace a zobrazení mince.

Marek Petruš, mluvčí ČNB