Emise pamětní zlaté 2000 Kč mince

Současnost - Tančící dům v Praze z cyklu Deset století architektury

Česká národní banka vydává 20. září 2005 do oběhu poslední, desátou zlatou minci z cyklu Deset století architektury. Motivem zlaté dvoutisícikoruny je současná architektura reprezentovaná Tančícím domem v Praze. Minci razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou ze zlata o ryzosti 999.9 ve dvojím provedení - v běžné kvalitě a tzv. proof. Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky umístěná na kosočtverečné síti, dále název státu, označení nominální hodnoty mince a text "Deset století architektury'. Na rubové straně mince je Tančící dům z podhledu a text "Současnost - Tančící dům v Praze' doplněný ročníkem ražby "2005' a iniciálami autora výtvarného návrhu mince akademického sochaře Vladimíra Oppla.

Při příležitosti emisního dne se bude konat v úterý 20. září 2005 od 18 hodin v budově Plodinové burzy České národní banky slavnostní vernisáž této pamětní zlaté mince a bude otevřena výstava k cyklu emise pamětních zlatých mincí "10 století architektury'.

Slavnostní vernisáže pamětní zlaté mince se zúčastní guvernér ČNB Zdeněk Tůma, členové bankovní rady, představitelé Magistrátu a městských částí hl. m. Prahy, zástupci regionů a autoři předchozích zlatých mincí a mnoho dalších významných hostů.

Novináři, kteří budou mít zájem se této události zúčastnit, prosíme o potvrzení své účasti předem na tel. 224413585 nebo 736524415.

Podrobnější informace a zobrazení mince

Pavlína Bolfová, tisková mluvčí ČNB