Ekonomové ČNB získali cenu F. Vencovského

Ekonomové České národní banky Adam Geršl a Jakub Seidler získali první místo v soutěži o Cenu prof. Františka Vencovského. V oceněné práci se zabývají problematikou nového regulatorního konceptu pro banky Basel III.

Adam Geršl a Jakub Seidler z České národní banky získali první místo v soutěži o Cenu prof. Františka Vencovského. Výsledky byly vyhlášeny 25. listopadu 2011 při příležitosti mezinárodní vědecké konference „Česká a světová ekonomika po globální finanční krizi“, konané pod záštitou guvernéra České národní banky Miroslava Singera.

Vítězná práce obou ekonomů „Nadměrný růst úvěrů a proticyklické kapitálové polštáře v Basel III: Empirická evidence ze zemí střední a východní Evropy“ se zabývá problematikou nového regulatorního konceptu Basel III a ukazuje, že způsob kalibrace proticyklického kapitálového polštáře navržený Basilejským výborem pro bankovní dohled nemusí být pro země střední a východní Evropy zcela vhodný.

Vysoká škola finanční a správní, která ocenění uděluje, vyhlásila na počátku roku 2011 již třetí kolo soutěže s cílem podpořit mladé talentované ekonomy. Vzhledem k vysoké úrovni prací v tomto ročníku byla udělena dvě první místa, vedle obou ekonomů ČNB první místo získal také ekonom CERGE Filip Matějka.

PhDr. Adam Geršl, Ph.D. a PhDr. Jakub Seidler pracují v samostatném odboru finanční stability ČNB. Adam Geršl patřil mezi vítěze soutěže o Cenu profesora Františka Vencovského už v roce 2007.