Dřevěný most v Lenoře na zlaté minci České národní banky

Česká národní banka vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s vyobrazením Dřevěného mostu v Lenoře. Tato pětitisícikoruna je pátou mincí z desetidílného cyklu „Mosty“, kterým ČNB v letech 2011-2015 připomíná technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mostní stavby na českém území.

V cyklu zlatých pětitisícikorunových mincí představujeme deset výjimečných mostů z různých krajů České republiky. Jedním z nich je právě most v Lenoře. Ten je vedle stavebního materiálu – dřeva – unikátní především díky systému, který pomáhal rovnat dřevo při plavení po Vltavě. I přes to, že toto své poslání už několik desetiletí neplní, zůstává cenným připomenutím historie Lenory a jejího okolí,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Dřevěný most přes Teplou Vltavu v Lenoře je zpodobněn na obou stranách zlaté mince, na líci je zobrazen průhled vnitřkem mostu, na rubové straně mince pak je most vyobrazený z boku a nad ním znak šumavské obce Lenora. Podobu mince navrhl Miroslav Hric.

ČNB vydává do oběhu celkem 13 800 půluncových mincí s vyobrazením mostu v Lenoře, vyražených z 216 kg zlata o ryzosti 999.9. Celkem 11 300 kusů mince je ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 2 500 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou. Minci vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Dřevěný most na okraji Lenory sloužil k zadržování, počítání a vypouštění splavovaného dřeva z boubínských lesů po Teplé Vltavě. Svoji funkci plnil až do vybudování přehrady na Lipně. Dřevěná trámová lávka s valbovou střechou je dlouhá 25 metrů a široká 1,8 metru. Výška chodby dosahuje až tří metrů. V podlaze stavby jsou dodnes patrné otvory, které sloužily k zasunutí trámků zadržujících dřevo. Po jejich vysunutí se nahromaděné dřevo uvolnilo a mohlo plout po řece dál.

Zlatá mince s vyobrazením mostu v Lenoře je celkem pátou emisí z cyklu „Mosty“, který do roku 2015 představí deset vybraných mostních staveb na českém území. V říjnu tohoto roku ČNB vydá šestou minci z této emise s motivem železničního mostu v Žampachu.

Tomáš Zimmermann
odbor komunikace ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince