Do role centrálních bankéřů se jako první převtělí školáci v Ostravě

Ostravští školáci se jako první převtělí do role centrálních bankéřů. Na interaktivní vzdělávací výstavě k 20. narozeninám koruny si doslova vlastníma rukama vyzkoušejí chránit českou měnu. Originální a neotřelou výstavu České národní banky dnes v Ostravě zahájil guvernér České národní banky Miroslav Singer. Pro veřejnost se výstava, která postupně navštíví šest českých a moravských sídel, otevře v úterý 6. listopadu v Domě umění ostravské Galerie výtvarného umění.

Do Ostravy se rád vracím, kdysi jsem tam jezdil více kvůli pracovním záležitostem, dnes ji čím dál častěji navštěvuji kvůli nějaké kulturní události. Tak jsem rád, že tentokrát mohu v Ostravě zahájit akci České národní banky, tedy interaktivní vzdělávací výstavu, kterou jsme připravili k 20. výročí české měny. O to radši, že Ostrava je první město, kde tuto výstavu představíme,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Originální výstava s interaktivními hrami zábavnou formou představí, jak centrální banka již 20 let chrání národní měnu. Mohou ji navštívit školní třídy v rámci výuky finančního vzdělávání, ale i ti, kdo už školním lavicím odrostli. Všichni návštěvníci se zde převtělí do role centrálních bankéřů a vyzkoušejí si držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici, řídit oběh peněz nebo prověří svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Interaktivní výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě potrvá do 2. prosince 2012. Otevřená je vždy od úterý do pátku od 8 do 18 hodin, o víkendech od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Akce je součástí projektu 20 let chráníme českou korunu, v němž mohou školní týmy z celé České republiky soutěžit o exkurzi do výroby českých mincí. Do soutěže se mohou zapojit na výstavě i na webu www.chranimekorunu.cz. Školní skupiny si na webu mohou rezervovat přesný čas návštěvy výstavy.

Cílem výstavy je podpořit zájem o ekonomické vzdělávání zejména u mladé generace, rozšířit všeobecné povědomí o českých platidlech a jejich ochranných prvcích a přiblížit roli centrální banky v ekonomice. ČNB podporuje ekonomické a finanční vzdělávání dlouhodobě. Školám v minulosti zdarma zaslala přes 10 tisíc pracovních učebnic „O penězích a hospodaření s Kačkou a Filipem“, učitelům dala k dispozici zábavný vzdělávací film „O penězích a lidech“ a přes 150 tisíc návštěvníků vidělo expozici „Lidé a peníze“ v budově jejího pražského ústředí. Společně s Ministerstvem financí a Ministerstvem školství je ČNB gestorem Národní strategie finančního vzdělávání.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB


Tisková zpráva z 25.10.2012 - Vzdělávací soutěž k 20. narozeninám koruny