Den otevřených dveří České národní banky

Česká národní banka pořádá 12. června 2010 od 9 do 16 hodin Den otevřených dveří pro širokou veřejnost. Zájemci budou mít znovu - po čtyřech letech – mimořádnou příležitost navštívit veřejnosti obvykle nepřístupné prostory pražské centrály České národní banky v ulici Na Příkopě. Podtitul letošního Dne otevřených dveří je - Jak se dělá měna.

Na trase v hlavní budově ČNB bude připraveno šest zastavení, která poskytnou ucelený obrázek o měnovém rozhodování, jeho souvislostech a přiblíží, jak se změny nastavení základních úrokových sazeb promítají do běžného života každého občana.

"Chceme veřejnosti představit centrální banku zevnitř - kdo a jak dělá měnovou politiku, jak se obchoduje na devizovém trhu a například i to, kde a jak dochází k zúčtování bezhotovostních platebních příkazů z jednotlivých bank. Návštěvníkům ukážeme i některá běžně nepřístupná místa, například zasedací místnost, v níž bankovní rada rozhoduje o nastavení úrokových sazeb, a otevřeme i dveře mojí pracovny," uvedl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

V rámci prohlídky bude také možné navštívit stálou Expozici ČNB, která se nachází v místě původního trezoru a nabízí seznámení s historií vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům, včetně ukázek padělků a ochrany peněz. Prostor Kongresového centra ČNB bude věnován prezentacím zaměřeným např. na výrobu bankovek a boj proti penězokazectví a ochraně spotřebitele na finančním trhu. Součástí akce budou i tématická vystoupení členů bankovní rady spojená s diskusí.

Stejně jako před čtyřmi roky se datum konání Dne otevřených dveří ČNB záměrně shoduje s termínem Pražské muzejní noci.

Detailní informace o Dni otevřených dveří ČNB jsou od pondělí 3. května 2010 zveřejňovány na internetových stránkách České národní banky www.cnb.cz a také na Facebooku www.facebook.com ve skupině nazvané “Den otevřených dveří České národní banky“.

Marek Petruš, mluvčí ČNB

prezentace (pdf, 97 kB)