Den otevřených dveří ČNB se těšil rekordnímu zájmu veřejnosti

Den otevřených dveří České národní banky přilákal v sobotu 12.6.2010 rekordní počet návštěvníků. Budovou ústředí ČNB, která se otevřela veřejnosti znovu po čtyřech letech, prošlo více než čtyři tisíce lidí. To byla dosud nejvyšší návštěva během této akce, kterou ČNB pořádala již počtvrté.

„Účast na prohlídce překonala naše očekávání. Návštěvníky neodradila ani dlouhá fronta u vstupu a i s ohledem na jejich velký zájem a trpělivost jsme o hodinu prodloužili otevírací dobu,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš.

„Velice příjemně jsme byli překvapeni tím, že lidé měli nejen zájem o návštěvu jindy nepřístupných míst, jako je pracovna guvernéra či zasedací místnost bankovní rady, ale velmi živě se zapojovali do diskusí na odborná témata s experty ČNB a členy její bankovní rady včetně guvernéra Zdeňka Tůmy,“ sdělil. Prezentace expertů a členů bankovní rady ČNB budou zveřejněny na internetové stránce ČNB.

Vysokému zájmu se těšila stálá Expozice, která představuje historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům. Zde byla velkou atrakcí pyramida ze zlatých cihel o váze jedné tuny.

Poprvé během Dne otevřených dveří představila ČNB veřejnosti pancéřovaná transportní vozidla pro převozy hotovosti a ve spolupráci s Policií ČR i jejich policejní doprovod.

V Kongresovém centru ČNB příchozí viděli ukázky výroby bankovek a tisk na historických tiskařských strojích, které jim představili zaměstnanci Státní tiskárny cenin, jež je výhradním výrobcem českých bankovek. Interaktivní program v Kongresovém centru také umožnil návštěvníkům otestovat si zábavnou formou své znalosti spotřebitelských produktů na finančním trhu.

Přes nečekaně vysoký zájem, který zvýšil nároky na organizaci, pořadatelé nezaznamenali žádnou mimořádnou událost. „Chtěli bychom poděkovat návštěvníkům za jejich zájem a ochotu podstoupit striktní, ale nezbytná bezpečnostní pravidla pro vstup,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš.

 

Odbor komunikace ČNB