Centrální bankéři na měsíc zaplní hradeckou univerzitu

Česká národní banka v Hradci Králové zábavnou a neotřelou formou připomíná 20. výročí koruny a ČNB. V prostorách Fakulty informatiky a managementu zdejší univerzity otevřela interaktivní vzdělávací výstavu, na které si lidé zahrají na centrální bankéře. Výstavu zahájil guvernér České národní banky Miroslav Singer. Od středy 20. února do 15. března bude otevřená pro veřejnost.

"Výročí 20 let koruny a České národní banky chápeme jako příležitost k připomenutí potřeby ekonomického a finančního vzdělávání, zejména školní mládeže. Školáci by se při hraní her na naší interaktivní výstavě měli nejenom dobře bavit, ale mělo by je to přimět třeba i k hlubšímu zamyšlení nad významem peněz, ekonomickými pojmy jako inflace a přivést je blíže k matematice a ekonomii. Půda hradecké univerzity je pro to docela příhodná," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Výstavu tvoří sada pěti interaktivních her, které zábavnou formou představují hlavní činnosti centrální banky a její roli v ekonomice. Hry se ovládají dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla, návštěvníci tak mohou vlastníma rukama držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici a řídit oběh peněz, anebo prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Výstava na Univerzitě Hradec Králové (Fakulta informatiky a managementu, Hradecká 1249) potrvá od 20. února do 15. března 2013. Otevřená je od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin. Vstupné na tuto výstavu se neplatí, naopak, každý aktivní návštěvník dostane na památku „milión“ korun v rozdrcených bankovkách.

Výstava je vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Školní týmy se vedle návštěvy výstavy mohou zapojit také do soutěže o exkurzi do výroby českých mincí, a to buď přímo na výstavě nebo na webu www.chranimekorunu.cz, kde si mohou rezervovat přesný čas návštěvy výstavy.

Interaktivní výstava ČNB do května 2013 postupně navštíví šest českých a moravských měst. Do této chvíle si na ní mohli přijít zahrát zájemci v Ostravě, Brně a v Ústí nad Labem, kde jí prošlo přes sedm tisíc lidí. Po Hradci Králové se výstava přesune do Plzně a do Českých Budějovic.

Tomáš Zimmermann
odbor komunikace ČNB