Cena za nejlepší publikaci roku v oblasti ekonomického výzkumu

Česká národní banka vyhlásila cenu za nejlepší publikaci roku v oblasti ekonomického výzkumu. Oceněnými autory jsou Roman Horváth za výzkumnou práci nazvanou „The Time-Varying Policy Neutral Rate in Real Time: A Predictor of Future Inflation?“ publikovanou časopisem Economic Modelling a Jan Filáček, který v časopise Czech Journal of Economics and Finance publikoval práci pod názvem„Why and How to Assess Inflation Target Fulfilment“.

Cena byla udělena již popáté v řadě. Jejím hlavním cílem je motivovat autory ke zpracování výzkumných publikací tématicky blízkých problematice centrální banky a k jejich dotažení až do podoby publikovatelné v prestižních ekonomických časopisech.

Kritérium pro udělení ceny je složené ze dvou částí. První je odvozená od tzv. impact faktoru1 časopisu, který práci uveřejní. Druhá část vyjadřuje, jak výzkumná práce ovlivnila uvažování ČNB ve vztahu k příslušnému ekonomickému tématu.

Marek Petruš
mluvčí ČNB


1 Impact faktor je dnes většinově přijímaný způsob hodnocení důležitosti odborných vědeckých časopisů. Je každý rok znovu vyhodnocován americkým Institutem pro vědecké informace (ISI) pro vybrané vědecké časopisy a v podstatě odraží jejich citovanost v průběhu tří let.