ČNB vydává zlatou minci s motivem mostu v Náměšti nad Oslavou

Česká národní banka vydává do oběhu zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s vyobrazením barokního mostu v Náměšti nad Oslavou. Pětitisícikoruna je v pořadí třetí z desetidílného cyklu "Mosty", který představuje technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mosty na českém území.
Deset motivů pro cyklus "Mosty" vybírala komise odborníků z několika desítek doporučení na nejzajímavější mostní stavby v České republice. „Barokní most v Náměšti nad Oslavou je hned po Karlově mostě v Praze největším mostem s nejbohatší sochařskou výzdobou u nás,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.

Zlatá pětitisícikoruna zobrazuje dva pohledy na náměšťský most. Na lícní straně doplňuje motiv mostu kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku, název cyklu a nápis Česká republika. Rubová strana nese vedle vyobrazení mostu i název zlaté mince a rok jejího vydání. Autorem výtvarného návrhu je MgA. Martin Dašek.

ČNB vydává do oběhu celkem 12 200 půluncových mincí ze zlata o ryzosti 999.9, z toho 9 000 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 3 200 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou.

Náměšťský most byl postaven ve 30. letech 18. století a po dalších téměř 150 let byl jediným silničním mostem, který spojoval pravý a levý břeh řeky ve městě. Jeho dominantou je soubor 20 vápencových soch zobrazujících postavy andělů a světců.

Zlatá mince s motivem barokního mostu v Náměšti nad Oslavou je součástí cyklu "Mosty", který v letech 2011–2015 představuje deset vybraných mostních staveb na českém území. Letos ČNB vydá dvě zlaté mince z tohoto cyklu, vedle náměšťského mostu to bude zlatá pětitisícikoruna s vyobrazením Negrelliho viaduktu v Praze, která bude představena na podzim.

Marek Petruš, a mluvčí ČNB