ČNB vydává zlatou minci hradu Bezděz

Česká národní banka vydává zlatou minci s motivem gotického hradu Bezděz. Mince má nominální hodnotu 5000 Kč a je druhá z nového desetidílného cyklu zlatých mincí „Hrady České republiky“. Prodává se od 25. října 2016.

Do oběhu se vydává 2 800 mincí v běžném a 7 100 mincí ve špičkovém (proof) provedení. Autorem mince je jeden z nejtalentovanějších medailérů mladé generace Asamat Baltaev.

Prostřednictvím českých pamětních mincí si v průběhu let postupně připomínáme nejen odkaz našich významných předků, ale i technické, umělecké, architektonické a kulturní dědictví. Hrad Bezděz do tohoto dědictví bezesporu patří. Jsem rád, že Česká národní banka přispěje k trvalému odkazu této významné památky právě v podobě zlaté mince“, uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Na lícní straně mince je zobrazen interiér hradní kaple. Vnitřní plochy oken vyplňuje kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj se nachází slezská orlice. V dolní polovině je umístěn název tematického cyklu spolu s označením nominální hodnoty mince. Název státu se nachází při spodním okraji mince. Na rubové straně mince je zobrazen hrad Bezděz s iniciály autora mince, názvem hradu a rokem ražby.

Nominální hodnota mince 5000 Kč není prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Minci razila Česká mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Průměr mince je 28 mm.

Tematický cyklus zlatých pamětních mincí vydávaných Českou národní bankou otevřel koncem května letošního roku hrad Kost. Druhá mince bude představena přímo v prostorách hradu Bezděz, který je ve správě Národního památkového ústavu. Postupně se do roku 2020 na zlatých mincích představí hrady Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a Buchlov. Cyklus je součástí emisního plánu pamětních mincí na období 2016 až 2020 schváleného bankovní radou ČNB.

Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci