ČNB vydává stříbrnou minci věnovanou Ottovi Wichterlemu

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k výročí sta let od narození světoznámého českého chemika a vynálezce měkké kontaktní čočky Otty Wichterleho. V tomto roce pátá a zároveň poslední pamětní mince v nominální hodnotě 200 Kč vydaná Českou národní bankou bude v prodeji od středy 23. října 2013.

Hlavním motivem lícní i rubové strany pamětní mince je měkká kontaktní čočka, která jméno Otty Wichterleho celosvětově proslavila. Na lícní straně mince se vedle názvu České republiky a nominální hodnoty pamětní mince nachází text „MĚKKÁ KONTAKTNÍ ČOČKA“, rubová strana nese vynálezcův portrét. Na obou stranách mince je část textů a portrétu zaostřená a část rozostřená. Podoba této pamětní mince vzešla z veřejné soutěže, kterou ČNB vyhlásila v červnu 2012. Zúčastnilo se jí 32 výtvarníků s celkem 53 návrhy. Vítězem soutěže a autorem podoby mince se stal MgA. Josef Oplištil.
Česká národní banka vydá do oběhu celkem 20 900 kusů mincí, z toho 14 200 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 6 700 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince (200 Kč) není její prodejní cenou, ta je vyšší, jelikož například zohledňuje aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou nebo DPH. Cenu mince stanovují smluvní partneři ČNB pro prodej sběratelského materiálu, kteří ji prodávají veřejnosti. Minci razila Česká mincovna.

Otto Wichterle se narodil 25. října 1913 v Prostějově. Po studiích na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství v Praze se věnoval chemickému výzkumu. Na Vánoce 1961 vynalezl doma měkké kontaktní čočky, které odstředivým způsobem odlil na přístroji sestaveném z dětské stavebnice Merkur a dynama z jízdního kola. Dokázal tak, že měkké kontaktní čočky je možné vyrábět s minimálními náklady. V letech 1990–1992 stál v čele Československé akademie věd. Otto Wichterle zemřel 18. srpna 1998.

ČNB od začátku tohoto roku vydala celkem pět pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč. Pamětními mincemi připomněla 20. výročí vzniku ČNB a české měny, narození Aloyse Klara, založení kláštera Zlatá Koruna, narození Josefa Bicana a narození Otty Wichterleho.

Tomáš Zimmermann
odbor komunikace ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince