ČNB vydává stříbrnou minci s klášterem Zlatá Koruna

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna. Klášter, který v roce 1263 založil český král Přemysl Otakar II., je vyobrazen na minci v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 19. června 2013.

Lícní strana stříbrné mince zobrazuje dominantu kláštera Zlatá Koruna – kostel Nanebevzetí Panny Marie. V pozadí kostela je znak Zlaté Koruny. Na rubové straně mince je rozeta z kostela Nanebevzetí Panny Marie. Podoba této pamětní mince vzešla ze soutěže, kterou ČNB vyhlásila v listopadu 2011. Zúčastnilo se jí 23 výtvarníků s celkem 39 návrhy. Vítězem soutěže a autorem podoby mince se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Česká národní banka vydá do oběhu celkem 22 300 kusů mincí s motivem kláštera, z toho 15 400 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 6 900 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince (200 Kč) není její prodejní cenou, ta je vyšší, jelikož zohledňuje aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou nebo například DPH. Cenu mince stanovují smluvní partneři ČNB pro prodej sběratelského materiálu, kteří ji prodávají veřejnosti. Minci razila Česká mincovna.

Český král Přemysl Otakar II. založil klášter pod názvem Svatá trnová koruna, jméno Zlatá Koruna se uvádí až od roku 1609. Dominantou Zlaté Koruny je trojlodní klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, celý klášter pak charakterizuje trnová koruna vložená na kříž v jeho znaku, která odkazuje na jeho původní název. Klášter Zlatá Koruna je od roku 1995 národní kulturní památkou.

ČNB v tomto roce vydá celkem pět pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč. Vedle mince s motivem kláštera Zlatá Koruna to jsou již vydané dvousetkoruny k připomenutí 20. výročí vzniku ČNB a české měny a k narození Aloyse Klara. V druhé polovině roku 2013 ČNB vydá mince k výročí 100 let od narození Josefa Bicana a Otty Wichterleho.

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB
 


Podrobnější informace a vyobrazení mince