ČNB vydává stříbrnou minci s Josefem Bicanem

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k výročí sto let od narození legendárního fotbalisty Josefa Bicana. Mince v nominální hodnotě 200 Kč bude v prodeji od středy 11. září 2013.

Na lícní straně stříbrné mince je zobrazen Josef Bican v dresu fotbalového klubu Slavia na pozadí děleného štítu s pěticípou hvězdou. Na rubové straně mince je Bicanův portrét. Podoba této pamětní mince vzešla ze soutěže, kterou ČNB vyhlásila v březnu 2012. Zúčastnilo se jí 21 výtvarníků s celkem 30 návrhy. Vítězem soutěže a autorem podoby mince se stal Petr Horák.

Česká národní banka vydá do oběhu celkem 21 100 kusů mincí, z toho 14 300 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 6 800 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince (200 Kč) není její prodejní cenou, ta je vyšší, jelikož například zohledňuje aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou nebo DPH. Cenu mince stanovují smluvní partneři ČNB pro prodej sběratelského materiálu, kteří ji prodávají veřejnosti. Minci razila Česká mincovna.

Josef Bican se narodil 25. září 1913 ve Vídni. Na počátku své kariéry působil v rakouské lize a reprezentaci, v roce 1937 přestoupil do pražské Slavie a posléze začal reprezentovat Československo. Po 11 úspěšných sezonách ve Slavii a působení v dalších československých klubech ukončil v 70. letech 20. století svoji hráčskou kariéru. Během svého angažmá v rakouské, protektorátní a československé lize vsítil 643 gólů. V roce 1997 mu Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) spolu s Pelém a Uwe Seelerem udělila titul nejlepšího střelce století, v roce 2001 pak cenu pro nejčastějšího ligového střelce. Josef Bican zemřel 12. prosince 2001.

ČNB v tomto roce vydá celkem pět pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč. Vedle mince věnované Josefu Bicanovi to jsou již vydané dvousetkoruny k připomenutí 20. výročí vzniku ČNB a české měny, narození Aloyse Klara a založení kláštera Zlatá Koruna. Do konce roku 2013 ČNB vydá ještě minci k výročí 100 let od narození Otty Wichterleho.

Petra Vlčková
odbor komunikace ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince