ČNB vydává pamětní stříbrnou minci ke 150. výročí narození Alfonse Muchy

Česká národní banka vydává ve středu 23. června 2010 do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 150. výročí narození nejvýznamnějšího českého secesního malíře Alfonse Muchy.

Autorem grafického ztvárnění pamětní mince je akademický sochař Ivan Řehák. Minci ze slitiny stříbra a mědi razí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou. Vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Alfons Mucha (1860–1939) se narodil v Ivančicích u Brna v rodině soudního zřízence. Český malíř a designér období secese se na mezinárodní scéně proslavil svými plakáty pro pařížskou herečku Sarah Bernhardt. Za jeho životní dílo je považován cyklus velkoformátových pláten Slovanská epopej, na kterém pracoval 18 let.

Své všestranné výtvarné nadání Mucha uplatnil i při navrhování poštovních známek a československých bankovek. Bankovky začal navrhovat na přelomu dvacátých let minulého století. V roce 1919 vtiskl grafickou podobu desetikoruně, dvacetikoruně, stokoruně a dnes velmi vzácné pětisetkoruně. Poslední Muchovou bankovkou byla padesátikoruna z roku 1929. Návrhy bankovek od Alfonse Muchy je možné vidět v Expozici České národní banky v Praze.

Podrobnější informace o technické realizaci

Marek Petruš, mluvčí ČNB