ČNB vydává pamětní minci věnovanou Petru Vokovi z Rožmberka

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci s motivem Petra Voka. V roce 2011 uplyne 400 let od doby, kdy tento poslední představitel významného šlechtického rodu Rožmberků zemřel. Mince s nominální hodnotou 200 Kč bude v prodeji od 19. října 2011.

„Vzhledem k významu Petra Voka pro umělecký a kulturní odkaz naší země se k připomenutí tohoto výrazného a posledního představitele rodu Rožmberků přidává Česká národní banka vydáním pamětní mince,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.

Mince je vyražena ve dvojím provedení. V běžné kvalitě v počtu 8 300 kusů, náklad ve špičkové kvalitě počítá s 10 400 kusy. Na líci dvousetkoruny je zobrazen klášter Vyšší Brod, místo posledního odpočinku Petra Voka, a rozlomený rožmberský erb symbolizující vymření rodu Rožmberků. Motivem rubové strany je Vokův portrét v dobovém oděvu. Autory grafického ztvárnění jsou Jaroslav Bejvl (lícní strana) a Petr Horák (rubová strana).
Petr Vok z Rožmberka je veřejnosti známý nejenom pro svoji pověst rozmařilého šlechtice, významný je také jeho odkaz na poli umění a kultury. Díky Vokově podpoře vznikla jedna z nejrozsáhlejších středoevropských knihoven v Třeboni, na zámku v Bechyni ve své době soustředil bohaté sbírky uměleckých předmětů, přírodnin a fyzikálních přístrojů. Za svého života pobýval i v dalších jihočeských městech, například v Jindřichově Hradci nebo Českém Krumlově. Petr Vok z Rožmberka zemřel 6. listopadu 1611 v Třeboni.

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci pamětní stříbrné mince:
/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/stribrne-mince/2011/psm-rozmberk/