ČNB vydává pamětní minci s motivem panovníka Rudolfa II.

Česká národní banka připomene výročí 400 let od úmrtí Rudolfa II. vydáním pamětní stříbrné mince. Dvousetkoruna s vyobrazením tohoto římského císaře a českého krále bude v prodeji od 11. ledna 2012.
Na lícní straně pamětní mince je přepis jezdeckého portrétu Rudolfa II., silueta Prahy, v níž Rudolf II. téměř tři desetiletí pobýval, dále český lev a monogram panovníka. Hlavním motivem rubové strany dvousetkoruny je Rudolfův portrét podle dobové rytiny. Podobu mince navrhla akademická sochařka Majka Wichnerová.

Pamětní stříbrná mince je vyražena ve dvojím provedení – v běžné kvalitě (8 100 kusů) a ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem (12 600 kusů).

Římský císař a český král Rudolf II. byl vášnivým sběratelem umění a podporovatelem vědy. Na jeho královském dvoře ve své době působili vědci, alchymisté či astronomové. Z Vídně do Prahy přesídlil Rudolf II. v roce 1583, až do roku 1611 panoval na Pražském hradě. Po své smrti v lednu roku 1612 byl pochován v katedrále svatého Víta.

Stříbrná mince s motivem Rudolfa II. je první z devíti emisí pamětních mincí České národní banky v roce 2012. Z pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč ČNB dále uvede do oběhu mince ke 150. výročí založení Sokola, 100. výročí založení Junáka, 100. výročí narození Kamila Lhotáka a 100. výročí otevření Obecního domu v Praze. ČNB dále vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 Kč k výročí 100 let od narození Jiřího Trnky.

Pokračovat bude také cyklus zlatých pětitisícových mincí Mosty České republiky, v letošním roce s motivy barokního mostu v Náměšti nad Oslavou a Negrelliho viaduktu v Praze. Pro tento rok Česká národní banka přichystala také mimořádnou ražbu, a to zlatou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč k výročí 800 let od vydání Zlaté Buly Sicilské.

Marek Petruš, mluvčí ČNB