ČNB vydává pamětní minci k výročí narození Karla Jaromíra Erbena

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 200. výročí narození jednoho z nejznámějších českých spisovatelů Karla Jaromíra Erbena. Mince v nominální hodnotě 500 korun bude v prodeji od 2. listopadu 2011.

Tato pětisetkoruna je první z pětidílného cyklu pamětních stříbrných mincí věnovaných významným osobnostem českého kulturního života.

Na lícní straně mince věnované životu a dílu Karla Jaromíra Erbena je zobrazena kytice lučních květin s nápisem „Kytice z pověstí národních“. Na rubové straně se nachází Erbenův portrét. Grafický návrh mince je dílem Jaroslava Bejvla.

Stříbrná mince byla vyražena ve dvojím provedení. V běžné kvalitě v počtu 7 300 kusů, náklad ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem činí 10 800 kusů.

Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně. Během svého života mimo jiné shromažďoval české písně, pohádky a pořekadla. Jeho nejznámějším dílem je sbírka balad Kytice z pověstí národních, poprvé vydaná v roce 1853.

Pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 500 Kč je součástí cyklu, který do roku 2015 postupně připomene pět významných osobností českého kulturního života. Po K. J. Erbenovi to budou Jiří Trnka (2012), Beno Blachut (2013), Jiří Kolář (2014) a Václav Thám (2015).

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci pamětní stříbrné mince:
/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/stribrne-mince/2011/psm-erben/