ČNB vydává pamětní minci k výročí narození J. Melantricha

Česká národní banka vydává do oběhu pamětní stříbrnou minci k příležitosti pětistého výročí narození renesančního nakladatele a tiskaře Jiřího Melantricha z Aventina. Mince s nominální hodnotou 200 Kč se bude prodávat od 15. června.

Autorem výtvarného návrhu pamětní stříbrné dvousetkoruny je Jan Smrž. Hlavním motivem lícní strany je kompozice pěti knih, rubové straně dominuje vyobrazení přepisu titulní strany Bible vydané Jiřím Melantrichem z Aventina roku 1570.

Mince je vyražena ve dvojím provedení. V běžné kvalitě bude vyrobeno 7 900 kusů, náklad ve špičkové kvalitě s leštěným polem mince a matovým reliéfem bude 11 600 kusů.

Jiří Melantrich z Aventina, původním jménem Jiřík Černý, byl knižním nakladatelem  v 16. století. Jeho prvním významným dílem byl tisk Bible z roku 1549, kdy byl ještě zaměstnancem v podniku Bartoloměje Netolického. V 60. letech 16. století už jako samostatný vydavatel a tiskař publikoval slavný Herbář Pietra Andrey Matthioliho, a to v češtině i v němčině. Jediný dochovaný Melantrichův portrét je na titulním listu Bible, kterou vydal v roce 1570.

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB


Podrobné informace a vyobrazení mince