ČNB vydává pamětní minci k výročí narození Aloyse Klara

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k výročí 250 let od narození Aloyse Klara, filosofa, filantropa a zakladatele Klarova ústavu pro vzdělávání nevidomých. Mince v nominální hodnotě 200 korun bude v prodeji od středy 10. dubna 2013.

Na lícní straně dvousetkoruny je motiv ruky, která čte Braillovo písmo na Pichtově psacím stroji. Ve spodní části mince je Klarovo jméno napsané Braillovým písmem. Rubová strana nese portrét Klara, jeho podpis a vyobrazení budovy Klarova ústavu. Autorem podoby mince je Branislav Ronai.

Česká národní banka vydá do oběhu celkem 22 500 kusů dvousetkoruny, z toho 15 600 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 6 900 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince (200 Kč) není její prodejní cenou, ta je vyšší, jelikož zohledňuje aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou nebo například DPH. Minci razila Česká mincovna.

Aloys Klar se narodil 25. dubna 1763 v Úštěku na Litoměřicku. Po studiích filosofie působil v rodném kraji jako profesor gramatiky, vedle práce učitele se věnoval také dobrovolnictví, zejména péči o nevidomé a jejich vzdělávání. Už v roce 1807 stál u zrodu soukromého ústavu pro výchovu a léčení slepých dětí v Praze, v roce 1832 otevřel na pražském malostranském prostranství Ústav pro zaopatřování a zaměstnání dospělých slepců, pozdější Klarův ústav. Aloys Klar zemřel v březnu 1833, v práci pro nevidomé po jeho smrti pokračovali jeho synové.

ČNB v roce 2013 plánuje vydání celkem pěti pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč a jedné pamětní stříbrné mince v hodnotě 500 Kč. Vedle již vydaných dvousetkorun k připomenutí vzniku ČNB a české měny a narození Aloise Klara plánuje ČNB vydat mince k výročí 750 let od založení kláštera Zlatá koruna a 100 let od narození Josefa Bicana a Otty Wichterleho. Pamětní stříbrná mince v hodnotě 500 Kč připomene 100 let od narození Beno Blachuta.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince