ČNB vydává minci u příležitosti 75. výročí operace Anthropoid

Česká národní banka vydává stříbrnou pamětní minci, která připomene 75 let od operace Anthropoid, akce známé také jako atentát na Reinharda Heydricha. Mince v nominální hodnotě 200 korun bude v prodeji od 24. května 2017.

Do oběhu se dostane 5 400 mincí v běžném a 10 600 mincí ve špičkovém (proof) provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Autorem mince je medailérka Irena Hradecká.

Na lícní straně dvousetkoruny je zobrazena zadní část automobilu Reinharda Heydricha, kterou při atentátu poškodila bomba. Na rubové straně se nachází okno s rozstřílenou zdí krypty pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, úkrytu vykonavatelů atentátu. V dolní části okna a na zdi pod oknem jsou zachyceny vodovodní hadice, kterými byla krypta vytopena. Při hodnocení návrhu mince ocenila bankovní rada především reálné a popisné ztvárnění výsledku operace Anthropoid.

Operace Anthropoid je nejvýznamnější akcí protinacistického odboje za druhé světové války. Uskutečnila se v roce 1942, rok poté, co se stal Reinhard Heydrich zastupujícím říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava. Jeho úkolem bylo vyřešení „problematické české otázky“, tedy vlastně odstranění českého národa. Tomu však chtěl zabránit československý zahraniční odboj. Dva parašutisté vyslaní z Británie, Jozef Gabčík a Jan Kubiš, tvořící skupinu Anthropoid, dostali za úkol Heydricha zlikvidovat. V prosinci 1941 se nechali vysadit na území protektorátu a 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovo auto. Heydrich byl při výbuchu zraněn a 4. června zemřel. Parašutisté se ukryli v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde po urputném boji 18. června zahynuli.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci, kterou razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince s motivem operace Anthropoid je v pořadí pátá z cyklu pamětních stříbrných dvousetkorun, které jsou součástí emisního plánu ČNB na léta 2016–2020. V červnu tohoto roku bude následovat stříbrná mince, která bude vydána u příležitosti 100. výročí narození českého básníka Josefa Kainara.

Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci