ČNB v Plzni připomněla 20 let české měny

Na centrálního bankéře si v Plzni zahrálo téměř 1 700 návštěvníků interaktivní vzdělávací výstavy České národní banky „20 let chráníme českou korunu“. Vlastníma rukama udržovali inflaci na cílové dvouprocentní hranici, řídili oběh peněz nebo dohlíželi na instituce finančního trhu. Na konec si každý na památku odnesl „milión“ korun v rozdrcených bankovkách. Výstava ČNB byla otevřená od 26. března do 19. dubna ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.

Tato interaktivní výstava k dvacetiletí české měny představuje centrální banku a její roli v ekonomice. Tvoří ji sada pěti her, které se ovládají dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla. Díky zábavnému a neotřelému zpracování tématiky centrálního bankovnictví je vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách.

Kdo interaktivní výstavu ve Studijní a vědecké knihově Plzeňského kraje nestihl navštívit, může si na centrálního bankéře zahrát také na webu na adrese www.chranimekorunu.cz. Pro školní týmy je tam navíc až do konce května 2013 otevřená soutěž o exkurzi do výroby českých mincí. Vyhraje ji ta třída, která při hraní her buď přímo na výstavě nebo na webu www.chranimekorunu.cz získá nejvíce bodů.

Vzdělávací výstava ČNB se postupně představuje v sedmi českých a moravských městech. Už od 30. dubna do 24. května ji budou moci navštívit zájemci v Akademické knihovně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Poslední šance zahrát si na centrální bankéře bude v červnu 2013 v hlavní budově ČNB v Praze Na Příkopě, kde bude otevřená mimo jiné pro návštěvníky Dne otevřených dveří ČNB. Do této chvíle ČNB svoji výstavu představila v Ostravě, Brně, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Plzni, v součtu jí prošlo přes 11 tisíc lidí, zejména školáků.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB