ČNB představila zlatou minci k výročí Konstantina a Metoděje

Česká národní banka na Velehradě slavnostně představila zlatou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč k výročí 1 150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na území Velké Moravy. Celkem 11 000 mincí připomínajících tuto událost je v prodeji od 3. července 2013.

Příchod duchovních, kteří na Moravu přinesli nové písmo a položili zde základy křesťanství, patří mezi nejvýznamnější události českých dějin. Letošní výročí proto připomínáme zlatou
10 000 Kč mincí, teprve čtvrtou s takto vysokým nominálem v historii ČNB
,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Na lícní straně zlaté mince vážící jednu troyskou unci je velkomoravský kníže Rostislav, na jehož žádost v roce 863 přišli Konstantin s Metodějem na Moravu. Slovanští věrozvěsti jsou vyobrazeni na rubu mince. Všechny tři osobnosti jsou zpodobněné ve stylu byzantské ikony zasazené do rámu, v němž jsou vypsána jednotlivá písmena hlaholice.

Podoba mince vzešla ze soutěže, které se v roce 2012 zúčastnilo 20 výtvarníků s celkem 34 návrhy. Desetitisícikoruna byla vyražena podle vítězného návrhu akademického malíře Vladimíra Pavlici.
Emise spotřebovala 342 kg zlata o ryzosti 999.9. Celkem 9 000 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 2 000 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou. Konečnou prodejní cenu stanovují smluvní partneři ČNB, kteří ji prodávají veřejnosti. Minci vyrazila Česká mincovna.

ČNB nechala vyrobit také omezený počet mincí ve špičkové kvalitě s hladkou hranou, na níž je nápis připomínající letošní volbu papeže Františka. Tuto variantu mince na slavnostní prezentaci na Velehradě předal guvernér Miroslav Singer pražskému arcibiskupovi kardinálu Dominiku Dukovi a arcibiskupovi olomouckému Janu Graubnerovi.

Desetitisícikoruna k výročí příchodu Konstantina a Metoděje je pro období 2011–2015 druhou ze tří mimořádných ražeb zlatých 10 000 Kč mincí, kterými ČNB připomíná nejvýznamnější historické události. V roce 2012 vydala minci k 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské, v roce 2015 připomene 600 let od upálení mistra Jana Husa.

Tomáš Zimmermann
Odbor komunikace ČNB