ČNB navštívilo pět tisíc lidí

Den otevřených dveří České národní banky využilo k návštěvě obvykle nedostupných prostor pražské centrály odhadem pět tisíc lidí. ČNB otevřela dveře opět po třech letech, aby tím připomněla 90 let od založení Národní banky Československé.

Návštěvníci měli na výběr tři prohlídkové okruhy. První okruh provedl zájemce rozhodujícími místy banky a seznámil je s tím, jak ČNB plní svůj zákonný mandát zejména v oblasti měnové politiky, peněžního oběhu, platebního styku a cenové i finanční stability. Návštěvníci si mohli potěžkat zlatou cihlu, o kterou byl největší zájem, navštívili pracovnu guvernéra a jednací místnost bankovní rady. Velký úspěch měla i "čára", kde si návštěvníci všech generací vyzkoušeli, jak je obtížné udržovat 2% inflační cíl.

Druhý okruh nabídl možnost navštívit výstavu „Lidé a peníze“ v trvalé Expozici ČNB, která je umístěna v původním trezoru a představuje historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům. Samostatnou částí pak byla expozice speciálních útvarů Policie ČR v prostorách garáží.

V Kongresovém centru ČNB měli návštěvníci možnost zúčastnit se diskusních přednášek členů bankovní rady a prohlédnout si výstavu z historie Plodinové burzy, což byla dřívější náplň činnosti Kongresového centra. Celým programem provázela Hudba Hradní stráže a Policie ČR.

Den otevřených dveří se letos konal pošesté od vzniku ČNB v roce 1993.

Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB

Více informací ze Dne otevřených dveří je k dispozici na webu ČNB na adrese www.cnb.cz/DOD2016 a také na profilech České národní banky na sociálních sítích #DenvCNB.

Den otevřených dveří České národní banky 2016