ČNB emituje u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie pamětní bimetalovou a stříbrnou minci

Česká národní banka vydává dne 28. dubna 2004, u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie, do oběhu pamětní bimetalovou minci se zlatým středem a stříbrným mezikružím v hodnotě 2500 Kč a stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč.

Na líci bimetalové mince je ve zlatém středu nominální hodnota mince a v opisu kolem ní 12 pěticípých hvězd, na mezikruží jsou nahoře heraldická zvířata ze státního znaku ČR a po obvodu rodové a státní znaky odpovídající vývoji české státnosti. Na rubu mince je ve středu datum vstupu ČR do EU a 12 pěticípých hvězd, na mezikruží jsou umístěny významné letopočty českých dějin a text

Na lícní straně dvousetkoruny jsou stylizovaná heraldická zvířata ze státního znaku ČR, název státu, nominální hodnota mince a 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii. Na rubové straně jsou stylizované symboly stávajících členských států Evropské unie a název a datum události, ke které se dvousetkoruna vydává. Autorem návrhu lícní strany je Josef Oplištil, autorem návrhu rubové strany Jakub Vlček. Obě mince razila Bižuterie Česká Mincovna, a.s. Jablonec nad Nisou.

Podrobnější informace a zobrazení mince

Pavlína Bolfová
Mluvčí ČNB