ČNB bude rozhodnutí o měnové politice oznamovat ve 13 hodin

Bankovní rada České národní banky bude od roku 2010 standardně zveřejňovat své měnové rozhodnutí v pevně stanovený čas, a to ve 13 hodin.

Bankovní rada České národní banky rozhodla, že s platností od roku 2010 zavede pevný čas pro zveřejnění svého měnového rozhodnutí.

Rozhodnutí bankovní rady o měnové politice bude ČNB standardně zveřejňovat ve 13 hodin v den jednání. Tisková konference k měnověpolitickému rozhodnutí bankovní rady bude pravidelně začínat ve 14:30 hodin.

Poprvé bude takto zveřejněno a na tiskové konferenci následně vysvětleno měnové rozhodnutí z jednání bankovní rady plánovaného na 4.2.2010.

Tento krok si klade za cíl uvést režim ČNB do souladu s praxí většiny významných světových centrálních bank a je veden dlouhodobou snahou ČNB o transparentní, srozumitelnou, a proto důvěryhodnou měnovou politiku.

Pevně stanovený čas poskytne veřejnosti – a zejména účastníkům trhu a médiím, kteří jsou prvními uživateli této informace – určitou kotvu, která odstraní časovou nejistotu a případné spekulace spojené s časem ohlášení rozhodnutí bankovní rady o nastavení měnověpolitických úrokových sazeb.

Marek Petruš, mluvčí ČNB