Animovaný film ČNB „O penězích a lidech“ nově na internetu

Animovaný film České národní banky „O penězích a lidech“, který představuje historii peněz, cíle a role ČNB, je nejširší veřejnosti nově dostupný na internetovém serveru YouTube. Film, který je dalším příspěvkem ČNB ke zvyšování finanční gramotnosti dětí i dospělých, nyní mohou školy a další zájemci využít ve svých výukových programech.

Populárně-vzdělávací film byl dosud promítaný pouze návštěvníkům stálé výstavy „Lidé a peníze“ v pražském sídle ČNB. Na veřejnosti jej poprvé oficiálně představila členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. Film uvedla na setkání se žáky čtvrtých a osmých tříd v pražské základní škole U Krčského lesa. S žáky také diskutovala o penězích, hospodaření a úskalích, která na mladé lidi čekají na finančním trhu.

„Ačkoli zařazení finančního vzdělávání do výukových programů na prvním stupni základních škol není v ČR povinné, již mnohokrát se mi potvrdilo, že zájem hovořit o penězích mají i nejmladší žáci. V praxi se tak potvrzují doporučení OECD, podle nichž by finanční vzdělávání mělo být povinné v rámci celé školní docházky,“ uvedla Eva Zamrazilová.

O penězích a lidech

Napsali o nás: ČNB je 'in'. V animovaném filmu vypráví o penězích a své roli (odkaz na článek iDnes.cz)

Desetiminutový film „O penězích a lidech“, jenž nakreslil jeden z nejvýznamnějších českých autorů animovaných filmů Pavel Koutský, se může stát praktickou pomůckou při vyučování základů finanční gramotnosti ve školách. Žáci se v něm zábavnou formou dozvědí o historii peněz, seznámí se s Českou národní bankou, jejími hlavními funkcemi a cíli i se základními termíny využívanými v ekonomice i finančním světě. Vedle sítě YouTube je tento film k dispozici také na stránkách ČNB věnovaných finančnímu vzdělávání www.cnbprovsechny.cnb.cz.

ČNB podporuje finanční vzdělávání dlouhodobě. V letošním roce například zdarma zaslala do více než 200 škol v celé České republice přes 10 tisíc pracovních učebnic „O penězích a hospodaření – Finanční gramotnost pro 1.–3. třídu ZŠ”, pořádá semináře pro učitele či přednášky pro seniory na univerzitách třetího věku. Společně s Ministerstvem financí a Ministerstvem školství je gestorem Národní strategie finančního vzdělávání. V roce 2010 ČNB spolu s Ministerstvem financí uskutečnila měření finanční gramotnosti dospělé populace ČR.

Marek Petruš
Ředitel komunikace ČNB