2 020 „centrálních bankéřů“ v Hradci Králové

Už 2 020 návštěvníků si zahrálo na centrální bankéře na interaktivní vzdělávací výstavě České národní banky „20 let chráníme českou korunu“ k výročí vzniku české koruny a ČNB. Výstavu mohou navštívit školy i jednotlivci v prostorách Fakulty informatiky a managementu hradecké univerzity až do pátku 15. března. Do té doby mohou školy soutěžit o stříbrnou minci ČNB, až do konce května pak o exkurzi do mincovny.

Odměnu pro 2 020. návštěvnici interaktivní výstavy ČNB si odnesla Petra Votroubková z kvarty B Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína. Ona i její spolužáci si na souboru interaktivních her vyzkoušeli vlastníma rukama udržovat inflaci na cílové dvouprocentní hranici, řídit oběh peněz nebo dohlížet na instituce finančního trhu, jak to už 20 let dělá Česká národní banka.

Návštěva výstavy je příležitostí ke zpestření výuky finanční a ekonomické gramotnosti ve školách. Vedle třídních kolektivů ji ale mohou navštívit i jednotlivci, a to v prostorách Univerzity Hradec Králové (Fakulta informatiky a managementu, Hradecká 1249) až do pátku 15. března 2013. Otevřená je každý den od 8 do 18 hodin. Vstupné na tuto výstavu se neplatí, naopak, aktivní návštěvníci si na památku odnesou „milión“ korun v rozdrcených bankovkách.

Žáci škol na Královéhradecku mohou až do 15. března soutěžit o pamětní stříbrnou minci ČNB. Stačí, když na adresu jitka.hodasova@denik.cz pošlou svoji fotku pořízenou na výstavě. Zapojit se mohou také do celorepublikové soutěže o exkurzi do výroby českých mincí. Více informací o obou soutěžích je k dispozici na webu www.chranimekorunu.cz.

Vzdělávací výstava ČNB postupně představí v sedmi českých a moravských městech. Vedle Hradce Králové ji už mohli navštívit zájemci v Ostravě, Brně a v Ústí nad Labem, v součtu jí prošlo přes 9 tisíc lidí. Po Hradci Králové se výstava přesune do Plzně a do Českých Budějovic. V červnu 2013 se přemístí do hlavní budovy ČNB v Praze Na Příkopě, kde si na centrální bankéře zahrají mimo jiné návštěvníci Dne otevřených dveří ČNB.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB

2 020 „centrálních bankéřů“ v Hradci Králové