Seminář v ČNB: The end of the Great Moderation?

Česká národní banka ve spolupráci s mezinárodním think tankem Reinventing Bretton Woods Committee uspořádala mezinárodní ekonomický seminář s názvem „The end of the Great Moderation?“, který se konal 30. května 2022 v Kongresovém centru ČNB. Seminář, který byl určen pro pozvané odborníky, zahájil guvernér České národní banky Jiří Rusnok a následně se do diskuse ve čtyřech panelech zapojila řada osobností evropské i světové ekonomie a měnové politiky.

Témata prvního panelu uvedl viceguvernér ČNB Marek Mora. Co je příčinou rychlého růstu inflace, jehož jsme svědky od poloviny loňského roku? Reagovali na inflační tlaky tvůrci měnové politiky významných světových ekonomik včas a v dostatečné míře? V diskusi vystoupili experti z Mezinárodního měnového fondu (MMF), Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), Federal Reserve Bank of Dallas, JP Morgan London a centrální banky Kazachstánu.

Marc Uzan, výkonný ředitel Reinventing Bretton Woods Committee, uvedl druhý panel, jehož tématem byly globální ekonomické dopady ruské invaze na Ukrajinu. Jaké jsou hlavní hrozby a přinese současná krize i příležitosti, jako třeba snahu o rychlejší ústup od závislosti na fosilních palivech? O těchto tématech debatovali mimo jiné viceguvernér centrální banky Ukrajiny Sergiy Nikolaychuk nebo hlavní ekonomka Evropské investiční banky (EIB) Debora Revoltella.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl třetí panel, jehož tématem byla reakce centrálních bank na současné šoky vstupující do ekonomiky a otázka, zda by měly tyto instituce dočasně tolerovat vyšší inflaci. Pokud ano, jak to ovlivní důvěryhodnost měnové politiky a ukotvenost inflačních očekávání? Na to odpovídali guvernéři centrálních bank Chorvatska a Arménie – Boris Vujcic a Martin Galstyan –, viceguvernér maďarské centrální banky Mihály Patai a člen bankovní rady polské centrální banky Pawel Szalamacha.  

Poslední část semináře uvedl předseda dozorčí rady ČSOB a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Panelisté, mezi nimi například světově uznávaný ekonom a bývalý guvernér izraelské centrální banky Jacob Frenkel nebo ekonom Alberto Cavallo z harvardské univerzity, diskutovali o současném rámci měnové politiky a o tom, jak jej ovlivnily dopady pandemie koronaviru a ruské invaze na Ukrajinu.  

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB