Reakce ČNB na výzvu KDU-ČSL

Česká národní banka považuje dnešní apel KDU-ČSL na ČNB, aby snížila úrokové sazby a aby s vládou jednala o využití zisku z devizových rezerv na podporu ekonomiky, za zbytečný a neopodstatněný. ČNB chápe obavy o nastartování české ekonomiky, až odezní pandemie koronaviru, ale coby instituce nezávislá na vládě se musí distancovat od jakýchkoliv politických zadání. 

ČNB navíc již před týdnem na mimořádném jednání bankovní rady přijala balíček stabilizačních opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirem, který zahrnoval i snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu a připravenost sazby dále snižovat, pokud si to situace vyžádá. Pravidelné měnověpolitické jednání bankovní rady ČNB je naplánováno na čtvrtek 26. března. O případných dalších opatřeních pro ekonomiku včetně dalšího možného snížení sazeb rozhodne bankovní rada na základě expertního zpracování všech dostupných informací tak, aby dostála svému hlavnímu mandátu, tj. zajištění cenové a finanční stability. 
 
Bankovní rada 16. března současně vyslala také signál, že očekává, že se banky vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank. O použití loňského zisku ČNB ve výši 57,9 mld. Kč na úhradu účetní ztráty z minulých let rozhodla bankovní rada minulý týden v souladu se zákonnou úpravou, ze které vyplývá povinnost přednostního použití zisku na úhradu minulých ztrát. I poté činí kumulovaná ztráta ČNB 129,2 mld. Kč. Loňský zisk měl navíc převážně nerealizovaný, účetní charakter, protože vznikl z velké části přeceněním akciového portfolia ČNB na základě loňského růstu akciových trhů. 

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB