Komentáře V. Bendy, O. Dědka a A. Michla v médiích

Ve středu 13. 10. 2021 vyšly v médiích dva autorské komentáře členů bankovní rady, kteří nahlížejí z různých úhlů na zářijové zvýšení základní úrokové sazby ČNB o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

Vojtěch Benda, jenž dlouhodobě zastává názor na aktivní roli měnové politiky a hlasoval pro růst sazeb, považuje úrokové sazby blízko nule za dobré pouze v období hospodářských krizí, „což už dnešní stav přes všechny covidové karamboly nepřipomíná“. S vyššími úrokovými sazbami ČNB nebojuje pouze proti inflaci, ale navrací také ekonomiku k „normálnímu stavu, kdy úspory jsou odměňovány“, uvádí v komentáři pro deník Právo, jehož spoluautorem je poradce bankovní rady ČNB Jakub Matějů.  

Členové bankovní rady Oldřich Dědek a Aleš Michl obhajovali ve společném komentáři pro deník Mladá fronta DNES své rozhodnutí hlasovat v září pro ponechání úrokových sazeb beze změny, protože považují současnou inflaci spíše za nákladovou: „Netvrdíme, že úrokové sazby mají zůstat nízko napořád. Doba na jejich zvyšování k normálu ale podle nás ještě nenastala.“