Týdenní souhrn
(26. 2. – 1. 3. 2024)

 
 

ČNB vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka. Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě. V prodeji je od středy 28. února 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Než se odhodláme překročit práh

„Zchladit emoce kolem eura vstupem do ERM II by bylo příliš riskantní. Místo nákladných gest je lepší se na eurozónu nejdřív připravit,“ píší viceguvernérka Eva Zamrazilová a poradce bankovní rady Janis Aliapulios v komentáři, který vyšel v Lidových novinách.

 
KOMENTÁŘ
 

Ozdravné plánování a řešení krize

Karel Barták a Roman Hlaváč z odboru restrukturalizace ČNB přibližují novou evropskou směrnici IRRD, kterou se stanoví rámec pro ozdravné postupy a řešení krize pojišťoven. Ta přináší nový způsob řešení selhání vybraných pojišťoven a zároveň by měla zlepšit ochranu pojistníků a přispět k udržení důvěryhodnosti a stability pojistného trhu. Text vyšel v magazínu Pojistný obzor. 

 
ČLÁNEK
 

Reálný hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí 2023 mírně nad prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 4. čtvrtletí roku 2023.

 
KOMENTÁŘ
 

Ceny energií, inflace a měnová politika

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba na konferenci Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě, Brno, 27. února 2024.

 
PDF, 838 kB
 

Behavioural and Fundamental Equilibrium Exchange Rate of the Czech Koruna

Prezentace Luboše Komárka a Martina Motla z odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové pro seminář Evropské centrální banky dne 27. února 2024 (anglicky).

 
PDF, 886 kB
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

29. 2. 2024

 • Bankovní statistika k 31. 1. 2024
  Komentář
  Data
 • Statistika měnového vývoje k 31. 1. 2024
  Komentář
  Data
 • Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za leden 2024
  Komentář
  Data
 • Harmonizovaný měnový přehled k 31. 1. 2024
  Data
 • Statistika zprostředkovatelů financování aktiv v ČR k 31. 12. 2023
  Komentář
  Data
 

Inflační očekávání finančního trhu – únor

Z výsledků únorového průzkumu, kterého se zúčastnilo čtrnáct domácích a tři zahraniční analytici, je patrné, že inflační očekávání v ročním horizontu dále klesají. Tříletý výhled zůstává stabilní. Vyhlídky hospodářského růstu jsou podle analytiků v průměru méně optimistické, a to jak v letošním, tak v příštím roce. Převážná většina dotázaných respondentů přitom předpokládá, že základní úrokové sazby budou na dalším měnověpolitickém zasedání BR ČNB sníženy o 50 bazických bodů. Směrem dolů byly opět posunuty prognózy vývoje referenčních mezibankovních sazeb i sazeb úrokových swapů.

 
PDF, 1 MB
 

Nadhodnocení cen nemovitostí jako jedno z rizik hypotečního trhu

Dokáží domácnosti bezpečně ufinancovat nákup nemovitostí? Jiří Gregor, Zlatuše Komárková a Adam Kučera z odboru makroobezřetnostní politiky sekce finanční stability na tuto otázku odpovídají v novém čnBlogu. Pozorované nadhodnocení cen nemovitostí počítají na údajích z let 2021 a 2023. 

 
ČNBLOG
 

Cena za nejlepší výzkumnou práci ČNB v roce 2023

Nejlepší výzkumnou publikací ČNB v roce 2023 se stala práce Easing of Borrower-Based Measures: Evidence from Czech Loan-Level Data, která zkoumá dopady uvolnění limitů úvěrových ukazatelů LTV, DSTI a DTI v první polovině roku 2020. Cenu udělila bankovní rada ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Výběrové řízení na pozici členů dvou externích poradních skupin EIOPA

Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (European Insurance and Occupational Pensions Authority, EIOPA) vyhlásil dne 26. února 2024 výběrové řízení na pozici členů dvou externích poradních skupin EIOPA Insurance and Reinsurance Stakeholder Group (IRSG) a Occupational Pensions Stakeholder Group (OPSG). Uzávěrka přihlášek je 25. března 2024. IRSG a OPSG zahájí činnost v novém složení od července 2024. Další informace jsou k dispozici na webu EIOPA. 

 
EIOPA
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Stříbrnou pamětní minci k výročí 200 let od narození světově proslulého českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany dnes ve Smetanově domě v Litomyšli představili guvernér Aleš Michl a členka bankovní rady Karina Kubelková.


ČNB – ČNB představuje stříbrnou minci k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jaká je a co ještě letos vyjde, popisuje Karina Kubelková, členka bankovní rady.


ČNB – Jan Procházka, člen bankovní rady, zastupoval ČNB na neformálním setkání ministrů financí a představitelů centrálních bank, které se konalo 22.-24. února v belgickém Gentu. Setkání se koná pravidelně jednou za půl roku, vždy v zemi, která předsedá Radě EU.

 
 
 

Očekávané události

 
4. 3. 2024
 
6. 3. 2024
 
7. 3. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB