Týdenní souhrn
(25. – 28. 3. 2024)

 
 

Do 28. března můžete posílat nominace na Cenu guvernéra ČNB

Cena guvernéra České národní banky se uděluje za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti. Jako vůbec první v historii ocenění z rukou Aleše Michla převzala učitelka matematiky a biologie ze základní školy ve Vimperku Jana Doležalová. Návrhy na osobnosti, které by měly získat Cenu guvernéra za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti, se dají prostřednictvím webového formuláře posílat do 28. března. Vítěz či vítězka budou slavnostně vyhlášeni 1. června v den narozenin Návštěvnického centra České národní banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka na novou výstavu v ČNB

První umělecké návrhy československých platidel ze 70. let 20. století, satirické Funny Money i životní příběhy současných bankovek. To vše je možné vidět od 27. března v Návštěvnickém centru České národní banky (ČNB). Pro veřejnost se otevřela unikátní výstava Svět bankovek Oldřicha Kulhánka. Vstup je zdarma. Více informací na nc.cnb.cz

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího státního zastupitelství

Ve středu 27. března vydala Česká národní banka první pamětní minci z nového cyklu Instituce České republiky. Jde o stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího státního zastupitelství. Navrhl ji akademický sochař Zbyněk Fojtů, který patří mezi nejčastější autory pamětních mincí ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Diskusní fórum ČNB na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity v Pardubicích

Česká národní banka a Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, členem bankovní rady Janem Procházkou a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 23. dubna v prostorách Auly Arnošta z Pardubic – posluchárna A1 Univerzity Pardubice.

Témata:

 • Zahájení a úvodní slovo Jana Stejskala, děkana Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice
 • Vystoupení Aleše Michla, guvernéra ČNB
 • Panel I: Hospodářský vývoj a měnová politika – úvodní prezentace Evy Zamrazilové
 • Panel  II: Digitální měny a kryptoaktiva – úvodní prezentace Ladislava Krištoufka
 
POZVÁNKA
 

Blíží se uzávěrka příspěvků na konferenci First Annual Czech National Bank Workshop

Už jen pár dnů, do 31. března 2024, můžete posílat příspěvky na First Annual Czech National Bank Workshop. Akce, kterou pořádá Česká národní banka, se uskuteční 13. a 14. června 2024 v Praze.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zveřejnila Roční zprávu o výsledku hospodaření a Roční účetní závěrku za rok 2023

ČNB zveřejnila Roční zprávu o výsledku hospodaření a Roční účetní závěrku na svých webových stránkách poté, co je doručila do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Macroprudential and monetary policies in the era of Great Macrofinancial Volatility

Prezentace viceguvernéra ČNB Jana Fraita pro Financial Stability Conference: Turbulent Times, která se konala v Budapešti 25. března 2024.

 
PDF, 278 kB
 

Pavel Zeman nastoupí do ČNB

Právní oblastí a kyberbezpečností se bude od letošního dubna zabývat v České národní bance Pavel Zeman. Odborník nejen na trestní právo a mezinárodní justiční spolupráci víc než 10 let pracoval jako nejvyšší státní zástupce. Za Českou republiku byl také členem Eurojustu a rovněž se intenzivně věnoval kyberbezpečnosti a potírání kyberkriminality. Do ČNB nastoupí jako poradce guvernéra.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Nový ředitel odboru v sekci regulace a mezinárodní spolupráce

Ředitelem odboru regulace finančního trhu III v sekci regulace a mezinárodní spolupráce se stane David Vyhnálek. Na jednání 28. března 2024 o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Změny budou účinné od 1. dubna 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

28. 3. 2024

 • Bankovní statistika k 29. 2. 2024
  Komentář
  Data
 • Statistika měnového vývoje k 29. 2. 2024
  Komentář
  Data
 • Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za únor 2024
  Komentář
  Data
 • Harmonizovaný měnový přehled k 29. 2. 2024
  Data
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Návštěvnické centrum ČNB – Srdečně vás zveme na novou krátkodobou výstavu s názvem Svět bankovek Oldřicha Kulhánka.


ČNB – Teaser - Objevte svět bankovek Oldřicha Kulhánka

 
 
 

Očekávané události

 
2. 4. 2024
 
3. 4. 2024
 
4. 4. 2024
 
5. 4. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB