Týdenní souhrn
(11. – 15. 3. 2024)

 
 

Eva Zamrazilová: Výraznější snížení sazeb nezvažuji

Podle viceguvernérky Evy Zamrazilové by měla ČNB na příštím měnovém zasedání pokračovat v pozvolném tempu snižování základní úrokové sazby. „Dokážu si představit snížení sazeb o 0,25 či 0,5 procentního bodu. Výraznější snížení nezvažuji,“ uvedla Eva Zamrazilová v rozhovoru s agenturou Bloomberg.

 
ROZHOVOR
 

Jan Kubíček: Sazby bychom měli snižovat postupně

Člen bankovní rady Jan Kubíček v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že bankovní rada debatuje o razanci snižování úrokových sazeb. „Vývoj kurzu mě vede spíš k tomu, že bychom sazby měli snižovat postupně,“ uvedl Jan Kubíček. 

 
ROZHOVOR
 

Inflace v únoru 2024 přesně na 2% cíli

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v únoru 2024

 
KOMENTÁŘ
 

Dobrý den, máte zisky? A mohli bychom je vidět?

Vedlo zvýšení cen produktů k vyšším ziskům firem? Obohacovaly se firmy na úkor zákazníka? Poradci Tomáš Adam a Jiří Schwarz a člen bankovní rady Jan Procházka v blogu ukazují, že plošné šoky let 2021–22 sice umožnily zvýšit ceny víc, než rostly náklady, vývoj zisků se ale lišil napříč odvětvími i mezi firmami z jednoho odvětví. Největší zaměstnavatel, zpracovatelský průmysl, navíc nedohnal zisky ztracené během pandemie covidu-19. To může být jedním z důvodů, proč růst mezd výrazně zaostával za růstem cen v ekonomice.

 
ČNBLOG
 

Eva Zamrazilová: České domácnosti kvůli inflaci omezily spotřebu, celkové bohatství si ale udržely

Proč si lidé v Česku připadají chudší než před pandemií, válkou na Ukrajině a inflační vlnou, i když reálně mají za zády přibližně stejné jmění jako před covidem? Možnou odpověď na tuto otázku předkládá na základě srovnání údajů o vzestupu cenové hladiny a dat o čistém jmění domácností viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v komentáři pro Seznam Zprávy.

 
KOMENTÁŘ
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 20. března 2024

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 20. března 2024 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Změny ve vedení odborů v sekci dohledu nad finančním trhem II

V sekci dohledu nad finančním trhem II České národní banky (ČNB) dochází ke změně názvů tří odborů a současně se mění tři ředitelé. Ředitelem odboru správních řízení se stává Luděk Pestr, ředitelem odboru dohledu řízení rizik IKT a AML se stává Jan Bridzik a ředitelkou odboru dohledu poskytovatelů platebních služeb a směnárníků se stává Tereza Kyliánová. O jejich jmenování rozhodla bankovní rada ČNB na svém jednání 14. března 2024 s účinností od 1. dubna 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V sekci peněžní České národní banky dochází k organizačním a personálním změnám

Sekce peněžní České národní banky (ČNB) se bude nově jmenovat sekce peněžní a platebního styku. Z odboru metodiky platebního styku se stane odbor bezhotovostního platebního styku. Vznikne také nový odbor regulace platebního styku. Sekce bude mít nově dva náměstky. Pozici uvolněného náměstka ředitele sekce bude zastávat Kateřina Dvořáková. Náměstkem pověřeným řízením odboru peněžního oběhu a ochrany platidel bude Jan Mayer. Ředitelem odboru regulace platebního styku bude Michal Vodrážka. O změnách rozhodla bankovní rada ČNB na jednání 14. března 2024. Účinné budou od 1. dubna 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Tomáš Holub: Recent Inflation Surge – Preliminary policy lessons

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba pro seminář EEFC ze dne 11. března 2024 (anglicky).

 
PDF, 3 MB
 

Dánská měnová politika: Trvale napůl cesty k euru?

Dánsko není členem eurozóny a na přijetí eura má vyjednanou trvalou výjimku, dánská koruna je nicméně s eurem pevně svázána režimem fixního kurzu. Země je také dlouhodobě členem mechanismu směnných kurzů ERM II. Článek Vojtěcha Molnára ze sekce měnové popisuje specifika dánského přístupu k měnové politice a vysvětluje, že ačkoli Dánsko s fixním kurzem a dlouhodobým členstvím v ERM II úspěšně funguje, jeho zkušenosti nejsou jednoduše přenositelné na jiné země.

 
ČNBLOG
 

Monitoring centrálních bank I/2024

Většina sledovaných centrálních bank své sazby v uplynulém období neměnila, k jejich snižování přistoupily MNB a ČNB. Fed oznámil ukončení programu na podporu likvidity v bankovním sektoru zavedeného před rokem. Téma pod lupou se věnuje dánské měnové politice a specifikům tamního režimu fixního kurzu k euru a členství v ERM II, přičemž na přijetí eura má Dánsko vyjednanou trvalou výjimku. Ve vybraném projevu hovoří guvernér BoC o tom, čeho je měnová politika schopná a co od ní naopak nelze očekávat.

 
PDF, 661 kB
 

Euro a my: několik poznámek ke čtvrtstoletí eurozóny

Nový čnBlog ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka připomíná 25. výročí vzniku eurozóny. Podrobněji přibližuje zejména mezinárodní postavení eura, bilancuje fungování eurozóny a poukazuje na důsledky rozdílné fiskální disciplíny v jednotlivých zemích platících eurem.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 2/2024 – A Stress Test Approach to the Calibration of Borrower-Based Measures: A Case Study of the Czech Republic

Jiří Gregor v novém výzkumném článku představuje dva přístupy ke kalibraci nástrojů zaměřených na dlužníka, jako jsou limity LTV, DTI nebo DSTI. Na příkladu ČR ukazuje, že takováto regulace je nákladná a jen málo přínosná v období nízkého úvěrového růstu. Pokud se v rozhodování zohlední i další faktory, které model neobsahuje, tak regulace pomocí limitu LTV je nejlepší volbou z hlediska analýzy nákladů a přínosů.

 
WORKING PAPER
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Finanční zdraví – Přínos ČNB k finanční a ekonomické gramotnosti

Na finančním zdraví obyvatel závisí i zdraví ekonomiky. S prezentací o tom, jak Česká národní banka pomáhá zvyšovat finanční a ekonomickou gramotnost široké veřejnosti, vystoupili 13. března na veletrhu Career Expo náměstkyně ředitele sekce finanční stability Zlatuše Komárková a ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů Luboš Komárek.

 
PDF, 881 kB
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

14. 3. 2024

  • Měnová báze k 29. 2. 2024
    Data
  • Základní ukazatele o sektorech finančního trhu
    Data

15. 3. 2024

 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Ceny v Česku se vrací do normálu, inflace je na dvouprocentním cíli, dochází ke stabilizaci hospodářství. Začátek jednání bankovní rady ČNB s rozpočtovým výborem PSP ČR. Guvernér Aleš Michl poslancům přiblížil také racionalizaci vnitřního fungování banky. Debata se týkala i aktuální makroekonomické situace a budoucího vývoje.


J. Procházka – Dneska nám vyšel větší komentář k jednomu ekonomickému fenoménu a lépe a vtipněji než @schwarz_jiri to už zjevně nezpropaguji. Hezké čtení.


ČNB – Cenová stabilita v Česku byla obnovena, což je zákonný mandát ČNB. Pozice, se kterou se Aleš Michl účastní pracovního setkání guvernérů centrálních bank z celého světa. Koná se v BIS ve švýcarské Basileji, závěry nejsou veřejné. Guvernér ČNB očekává, že sazby v ČR budou na vyšší úrovni, než byli občané zvyklí posledních víc než 10 let. Ekonomiku je totiž potřeba založit na úsporách a nikoliv na dluzích a neopakovat chyby, které vedly k tomu, že v červenci 2022 přebírala nová bankovní rada vedení měnové politiky s inflací 17,5 procent.


ČNB – Inflaci je potřeba nadále bedlivě sledovat, monitorovat, abychom uhasili i poslední ohniska toho inflačního požáru, který jsme tu zažili v uplynulých dvou letech, říká ředitel sekce měnové ČNB Petr Král poté, co meziroční inflace v únoru klesla na 2 procenta.

 
 
 

Očekávané události

 
20. 3. 2024
 
22. 3. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB