Týdenní souhrn
(15. – 19. 4. 2024)

 
 

Jan Procházka: Struktura inflace nás stále znepokojuje

Člen bankovní rady Jan Procházka v rozhovoru pro agenturu Bloomberg upozornil, že zatímco celkovou inflaci táhnou dolů volatilní ceny potravin a energií, ceny služeb stále rostou téměř třikrát rychleji, než bylo v obdobích cenové stability běžné.

 
ROZHOVOR
 

Diskusní fórum ČNB na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity v Pardubicích

Česká národní banka a Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, členem bankovní rady Janem Procházkou a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 23. dubna v prostorách Auly Arnošta z Pardubic – posluchárna A1 Univerzity Pardubice.

Témata:

  • Zahájení a úvodní slovo Jana Stejskala, děkana Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice
  • Vystoupení Aleše Michla, guvernéra ČNB
  • Panel I: Hospodářský vývoj a měnová politika – úvodní prezentace Evy Zamrazilové
  • Panel  II: Digitální měny a kryptoaktiva – úvodní prezentace Ladislava Krištoufka
 
POZVÁNKA
 

Prezentace pro setkání během zasedání MMF – Prognóza ČNB

Prezentace členky bankovní rady Kariny Kubelkové a ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka pro sérii konferencí pořádaných během jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu 2024 (anglicky).

 
PDF, 2,1 MB
 

Zotavování nebo recese? Ekonomické scénáře

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba na téma Zotavování nebo recese? Ekonomické scénáře pro konferenci Den s registry konanou v Kongresovém centru ČNB 17. dubna 2024. 

 
PDF, 1,7 MB
 

Šetření úvěrových podmínek bank – II/2024

Úvěrové standardy banky u úvěrů nefinančním podnikům v prvním čtvrtletí 2024 neměnily. Poptávka podniků po úvěrech se snížila. K tomu přispívala stále zvýšená úroveň úrokových sazeb, avšak s nižší intenzitou než v předchozím období. U úvěrů domácnostem na bydlení banky úvěrové standardy uvolnily. Poptávka po úvěrech na bydlení dále vzrostla zejména vlivem očekávání zvýšené aktivity na rezidenčním trhu a postupného snižování úrokových sazeb v následujícím období. Poptávka po úvěrech na spotřebu se rovněž zvýšila.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled 4/2024

Čekání na snížení úrokových sazeb klíčových centrálních bank pokračuje, nová data o inflaci přiměla trhy očekávat pouze jedno letošní snížení sazeb amerického Fedu. Otázkou je, kam úrokové sazby nakonec klesnou, neboť mezi centrálními bankéři probíhá debata o výši dlouhodobé neutrální úrokové sazby. Analytická část čísla, která analyzuje dopady klimatické změny právě na měnovou politiku, ukazuje, že dopady klimatické změny a zelené politiky ochrany klimatu povedou k potřebě přísnější měnové politiky ve světě. Další podrobnosti přináší dubnový GEV s grafem čísla ilustrujícím, jak pokročila robotizace ve zpracovatelském průmyslu ve vybraných zemích.

 
PDF, 1,5 MB
 

čnBlog – Zisky, ziskovost, míra zisku, marže... Kdo se v tom má vyznat?!

Zisky, ziskovost, míra zisku, marže. Ekonomové ze sekce měnové v tomto čnBlogu popisují pojmy, které se pravidelně objevují v ekonomických debatách, a vysvětlují, jak s nimi pracujeme v ČNB.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 3/2024 – Understanding Inflation Expectations: Data, Drivers and Policy Implications

V článku autoři zkoumají, jak jsou v české ekonomice utvářena inflační očekávání a jaká je jejich role ve vývoji inflace. Představují také kompozitní index, který poskytuje souhrnný pohled na vývoj inflačních očekávání napříč celou ekonomikou. Nakonec připravili variantu predikčního modelu g3+ s upraveným mechanismem tvorby očekávané inflace a propojují jej se zmíněným kompozitním indexem. Simulace zpracovaná upraveným modelem nabízí užitečná vodítka pro měnovou politiku v prostředí vysoké inflace.

 
WORKING PAPER
 

Upozornění na aktivity subjektu zneužívajícího identitu společnosti „TRIGON CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, s.r.o.“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt nabízející investiční příležitosti prostřednictvím investiční platformy https://trigon-digital.com/cz nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

15. 4. 2024

 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Guvernér Aleš Michl se s viceguvernéry Evou Zamrazilovou a Janem Fraitem setkali s generálním ředitelem České spořitelny Tomášem Salomonem. Diskutovali mimo jiné o vývoji bankovního sektoru a probrali také aktuální ekonomické otázky.


ČNB – Přijeďte na Univerzitu Pardubice debatovat s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, členem bankovní rady Janem Procházkou a dalšími hosty. Témata Diskusního fóra ČNB – Hospodářský vývoj či digitální měny. Registrace do 22. dubna.


Návštěvnické centrum ČNB – Už jste navštívili novou výstavu Svět bankovek Oldřicha Kulhánka, kterou jsme otevřeli v pražských expozicích Návštěvnického centra ČNB. Pokud ještě ne, můžete do ní částečně nahlédnout díky našemu novému cyklu edukativních videí.


ČNB – Přihlaste se na stáž do ČNB. Studenti vysokých škol se u nás mohou opět ucházet o stáže zaměřené na statistiku, ekonomii, finanční právo, komunikaci a marketing, IT a mnohé další.

 
 
 

Očekávané události

 
23. 4. 2024
 
24. 4. 2024
 
25. 4. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB