Týdenní souhrn
(18. – 22. 3. 2024)

 
 

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 5,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 21. března 2024.

TISKOVÁ KONFERENCE PODROBNOSTI
 

Jan Procházka: Inflaci letos dokážeme udržet v tolerančním pásmu

Člen bankovní rady Jan Procházka vysvětloval důvody pro rozhodnutí bankovní rady snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu v pořadu 90’ ČT24. Mimo jiné také uvedl, že lednová a únorová inflace byla mnohem lepší, než ČNB očekávala. Aktuálně platný odhad celoroční inflace ve výši 2,6 % se proto s největší pravděpodobností posune mírně směrem dolů.

 
ROZHOVOR
 

Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy

Písemný záznam z jednání bankovní rady ze dne 7. března 2024 o nastavení proticyklické kapitálové rezervy zahrnující diskusi členů bankovní rady.

 
PODROBNOSTI
 

ČNB v roce 2023 hospodařila se ziskem 55,1 miliardy Kč

Hospodaření České národní banky skončilo v roce 2023 s účetním ziskem 55,1 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky a zprávy o výsledku hospodaření, které schválila bankovní rada na jednání 20. března.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled 3/2024

Březnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na vzestup popularity umělé inteligence a přináší nejen ekonomický pohled, který slibuje zvýšení efektivity a produktivity práce, ale zmiňuje také etické, bezpečnostní a sociální otázky, které s sebou nová technologie přináší.

 
PDF, 2,2 MB
 

Lidé si mezi sebou poslali už 700 milionů okamžitých plateb

Rychlé mezibankovní převody jsou mezi lidmi rok od roku oblíbenější. Svědčí o tom i počet okamžitých plateb, který každodenně zpracovává zúčtovací centrum CERTIS České národní banky. ČNB v sobotu 16. března odeslala okamžitou platbu s pořadovým číslem 700 milionů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka: Znáte autory českých mincí a medailí? Můžete se s nimi setkat v Návštěvnickém centru ČNB

V sobotu 23. března 2024 od 10.00 do 18.00 budou moci lidé v Návštěvnickém centru ČNB objevit kouzlo medailérského řemesla. Na unikátní akci Pocta českým medailérům se mimo jiné seznámí s autory návrhů pamětních i některých oběžných českých mincí. Vstup bude zdarma.

 
POZVÁNKA
 

ČNB zahájila vůči Podnikatelské družstevní záložně kroky směřující k odejmutí povolení působit jako družstevní záložna

Dne 15. března 2024 zahájila Česká národní banka (ČNB) správní řízení s Podnikatelskou družstevní záložnou směřující k odnětí povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem k tomuto postupu byly přetrvávající závažné nedostatky v činnosti družstevní záložny zjištěné ČNB. Současně se zahájením správního řízení bylo Podnikatelské družstevní záložně předběžným opatřením s okamžitou účinností zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry, a dále jí byla uložena omezení týkající se nakládání s aktivy a pasivy a omezení týkající se hotovostních operací. Vyplácení vkladů u Podnikatelské družstevní záložny není výše uvedeným předběžným opatřením omezeno.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícího pod názvem „Open Sails Holding s.r.o.“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „Open Sails Holding s.r.o.“, který nabízí obchodování s akciemi, s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Upozornění na aktivity subjektu IIA plus

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „IIA plus“, který nabízí investiční příležitosti, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

ČNB – SRB – ECB: Dohoda o spolupráci

Česká národní banka, Jednotný výbor pro řešení krizí (SRB) a Evropská centrální banka (ECB) podepsali mnohostrannou dohodu o spolupráci a výměně informací pro plnění svých úkolů podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/59/EU. Tato dohoda je výrazem profesionální spolupráce mezi ČNB a unijními orgány řešení krize a bankovního dohledu. Podobnou dohodu uzavírají se SRB a ECB i ostatní orgány řešení krize a bankovního dohledu ze zemí, které se neúčastní bankovní unie.

 
PDF, 739 kB, anglicky
 

Ekonomický bulletin ECB – březen 2024

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v březnu 2024.

 
PDF, 375 kB
 

Do 28. března můžete posílat nominace na Cenu guvernéra ČNB

Už jen několik dnů lze nominovat osobnosti na Cenu guvernéra České národní banky. Uděluje se za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti. Jako vůbec první v historii ocenění z rukou Aleše Michla převzala učitelka matematiky a biologie ze základní školy ve Vimperku Jana Doležalová. Návrhy na osobnosti, které by měly získat Cenu guvernéra za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti, se dají prostřednictvím webového formuláře posílat do 28. března. Vítěz či vítězka budou slavnostně vyhlášení 1. června v den narozenin Návštěvnického centra České národní banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

22. 3. 2024

 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Dnes začala další etapa výplaty peněz klientů Sberbank CZ. Likvidace Sberbank se díky práci správkyně dr. Lužové, ČNB_cz z pozice člena věřitelskeho výboru, a gsftcz, stává historicky nejúspěšnějším případem insolvence banky. Připomínám, že celý proces žalovalo mnoho subjektů, ale všechny se podařilo přesvědčit, že jdeme správnou cestou. Měli jsme mnoho jednání – porad – rozhodnutí. Práce bude pokračovat tak, aby i zbývající menšina peněz byla klientům vyplacena a likvidace úspěšně završena.


ČNB – Tisková konference guvernéra Aleše Michla po měnověpolitickém jednání bankovní rady ČNB 20. března 2024.


ČNB – Jak do výuky začlenit finanční vzdělávání. Inspirujte se Janou Doležalovou, držitelkou Ceny guvernéra ČNB z roku 2023. Nominace do letošního ročníku Ceny guvernéra za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti posílejte do 28. března.


ČNB – Okamžité platby se stávají rok od roku oblíbenějšími, uvádí člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček. Lidé si jich mezi sebou od roku 2018 poslali už 700 milionů.


ČNB – V období končícím 17. března 2024 signalizuje vysokofrekvenční index ekonomické aktivity Rushin mezičtvrtletní růst české ekonomiky o 0,9 procent.

 
 
 

Očekávané události

 
25. 3. 2024
 
27. 3. 2024
 
28. 3. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB