Týdenní souhrn
(27. – 31. 5. 2024)

 
 

Nový emisní plán ČNB je ve znamení novinek i pokračování oblíbených témat

Nový emisní plán České národní banky (ČNB) na období 2026–2030 potěší příznivce novinek i fanoušky úspěšné řady Slavné dopravní prostředky a cyklu Městské památkové rezervace, které se dočkají rozšíření. Plán emise pamětních mincí schválila bankovní rada ČNB.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Olomouc na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s motivy historického jádra města Olomouc. Pětitisícikoruna z cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 28. května.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Dvě desetiletí v Evropské unii: Jaká byla pro země Visegradské čtyřky?

Před 20 lety proběhlo v řadě páté a největší rozšíření EU o celkem 10 států a mezi novými členy byly i země tzv. Visegradské čtyřky – Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Členství v EU přineslo viditelné zvýšení ekonomické úrovně, reálnou i cenovou konvergenci ke zbytku EU a sblížení s ostatními evropskými státy.

 
ČNBLOG
 

Reálný hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2024 nepatrně pod prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 1. čtvrtletí roku 2024.

 
KOMENTÁŘ
 

Personální změny ve vedení útvarů ČNB

Bankovní rada na jednání dne 30. května 2024 jmenovala Vladislava Jetenského ředitelem pobočky Praha v sekci peněžní a platebního styku. Nahradí tak Tomáše Milicha, který v dubnu letošního roku zemřel. Novým ředitelem samostatného odboru interního auditu se stane Pavel Zeman. Změny budou účinné od 1. června 2024.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na investiční platformu http://earnfirmfxtrade.pro/ a falešné profily na sociálních sítích

Česká národní banka upozorňuje veřejnost na falešné profily na sociálních sítích, které se snaží vyvolat dojem, že zájemce o investici komunikuje se zavedeným subjektem finančního trhu. Následně jej přesměruje na investiční platformu http://earnfirmfxtrade.pro/, která nemá s původně odkazovaným subjektem nic společného.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Přijďte s námi oslavit 2. narozeniny Návštěvnického centra

Bohatý celodenní program plný vzdělávacích a tvořivých aktivit, soutěží, prohlídek stálých i krátkodobých výstav, zábavy a nových informací pro celou rodinu. Tak budou vypadat 2. narozeniny Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v sobotu 1. června. Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Vstup je zdarma.

 
PODROBNOSTI
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

31. 5. 2024

 • Bankovní statistika k 30. 4. 2024
  Komentář
  Data
 • Statistika měnového vývoje k 30. 4. 2024
  Komentář
  Data
 • Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za duben 2024
  Komentář
  Data
 • Harmonizovaný měnový přehled k 30. 4. 2024
  Data
 • Statistika zprostředkovatelů financování aktiv v ČR k 31. 3. 2024
  Data
 • Statistika platebního styku – 2. pololetí roku 2023
  Komentář
  Data
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Co s exotickými měnami. Jejich směna může být po návratu z dovolené problematická – ne vždy je mají zdejší směnárny či banky ve své nabídce. Pokud si je tedy nechcete schovat na památku, myslete na to, abyste je utratili či směnili ještě v dané zemi.


Kam s rodinou na Den dětí. Na oslavu druhých narozenin Návštěvnického centra ČNB! Už tuto sobotu od 10 do 18 hodin přímo v centru Prahy.


Guvernér Aleš Michl a členka bankovní rady Karina Kubelková v úterý 28. května představili v pořadí již sedmou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. Nese motivy historického jádra města Olomouc. Z rukou guvernéra ji během slavnostní prezentace v Arcibiskupském paláci v Olomouci převzal primátor města Miroslav Žbánek.


Czech National Bank Governor Aleš Michl will be a keynote speaker at the Central Banking Summer Meetings conference which brings together governors and central bank representatives from all over the world each year. It takes place on 12-13 June in London.


"V

 
 
 

Očekávané události

 
1. 6. 2024
 
3. 6. 2024
 
4. 6. 2024
 
6. 6. 2024
 
7. 6. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB