Týdenní souhrn
(29. 1. – 2. 2. 2024)

 
 

Eva Zamrazilová: Pro letošek očekáváme inflaci kolem 2,6 procenta

Viceguvernérka Eva Zamrazilová byla hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Tématem rozhovoru byl zlepšující se výhled inflace, diskuse o vstupu do eurozóny nebo kroky, které by vedly ke zvýšení potenciálu české ekonomiky.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Umím si představit i výraznější snížení úrokových sazeb

„Vždy jsem byl zastáncem toho, že až uvidíme, že sazby by se měly posunout na nižší hladinu, měli bychom přistoupit k odvážnější akci a dostat se tím na úroveň, která už pak bude vyžadovat pouze jemné ladění,“ uvedl viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro agenturu Reuters.

 
ROZHOVOR
 

Rozhovory člena bankovní rady Tomáše Holuba

Rozhovory člena bankovní rady Tomáše Holuba pro Lidové noviny a Bloomberg.

 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 8. února 2024

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 8. února 2024 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Zveřejnění interních protokolů z roku 2017

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech devíti měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2017 a související podklady pro její tehdejší rozhodování.

 
PROTOKOLY
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

31. 1. 2024

 • Bankovní statistika k 31. 12. 2023
  Komentář
  Data
 • Statistika měnového vývoje k 31. 12. 2023
  Komentář
  Data
 • Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za prosinec 2023
  Komentář
  Data
 • Harmonizovaný měnový přehled k 31. 12. 2023
  Data
 

Jan Procházka: Měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady Jana Procházky na téma Měnová politika ČNB, PPF banka Insight 2024, 31. ledna v Praze.

 
PDF, 380 kB
 

Vladimír Tomšík: Kapitálový trh v dobách inflace

Prezentace Vladimíra Tomšíka, ředitele sekce dohledu nad finančním trhem II, na téma Kapitálový trh v dobách inflace přednesená 2. února na Odborné konferenci VŠE v Praze.

 
PDF, 926 kB
 

Anemická kondice české ekonomiky pohledem výrobních faktorů

Nový čnBlog Ondřeje Michálka ze sekce měnové analyzuje příčiny propadu české ekonomiky v uplynulých několika letech a přináší úvahu nad tím, jaké faktory jí vysloužily mediální nálepku „nemocného muže Evropy“.

 
ČNBLOG
 

Nezaměstnanost v eurozóně: Proč je tak nízká a kdy začne růst?

Aktuálně rekordně nízká nezaměstnanost v eurozóně je důsledkem mnoha faktorů. Pavla Růžičková ze sekce měnové nicméně ve svém článku popisuje, že i přes dosavadní relativní stabilitu trhu práce v eurozóně bude pro budoucnost klíčová zejména schopnost adaptace na nové výzvy a využívání technologických inovací.

 
ČNBLOG
 

Novou mluvčí ČNB se stala Štěpánka Filipová

Mluvčí České národní banky a zástupkyní ředitele komunikace se stala Štěpánka Filipová. Doplní tak tým pod vedením Jakuba Holase, kterého do pozice ředitele odboru komunikace jmenovala v lednu bankovní rada ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Setkání ČNB s učiteli v Karviné

Zástupci České národní banky se v úterý 23. ledna 2024 setkali s učiteli základních a středních škol z Moravskoslezského kraje v prostorách Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Guvernér Aleš Michl dnes v České národní bance přivítal velvyslankyni Slovenské republiky Ingrid Brockovou.


ČNB – Novou mluvčí ČNB a zástupkyní ředitele komunikace se stala Štěpánka Filipová. Doplní tak tým pod vedením Jakuba Holase, kterého do pozice ředitele odboru komunikace jmenovala v lednu bankovní rada ČNB.


ČNB – Jak dětem vysvětlit finanční a ekonomické pojmy? S tím se v rámci několika bloků seznámili učitelé z Moravskoslezského kraje v prostorách obchodne podnikatelské fakulty v Karviné.

 
 
 

Očekávané události

 
6. 2. 2024
 
7. 2. 2024
 
8. 2. 2024
 
9. 2. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB