Týdenní souhrn
(8. – 12. 1. 2024)

 
 

Eva Zamrazilová: O vstupu do eurozóny je třeba zahájit seriózní debatu. Věcnou a bez emocí

„Obyvatelstvu by nemělo být jednak pouze slibováno, co všechno euro přinese dobrého, ale ani by nemělo být na druhé straně jen děšeno tím, co všechno špatného by s tím mohlo přijít,“ uvedla viceguvernérka Eva Zamrazilová v pořadu Partie na TV Prima. Tématem rozhovoru byl vedle aktuální debaty o zavedení eura v ČR také výhled ekonomiky na rok 2024 a nastavení úrokových sazeb.

 
ROZHOVOR
 

Eva Zamrazilová: Měnovou politiku v ideálním případě na každém zasedání uvolníme

„Rychlost a intenzita snižování sazeb bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet inflace. Očekávám ale, že naše měnová politika bude i nadále restriktivní,“ uvedla viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro Newstream.cz.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Vstup do eurozóny je víc, než jen nahrazení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách

„Klíčovou součástí vstupu do eurozóny je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu,“ píše ve svém komentáři k diskusi o zavedení eura viceguvernér Jan Frait.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: V tomto čtvrtletí se ukáže, že námi zvolená cesta byla dobrá

„Když jsem přišel do bankovní rady, tak cesta ‚Říp‘ již byla zahájena, byli jsme na restriktivní úrovni sazby sedm procent. A teď se asi v lednu, únoru a březnu ukáže, že to byla dobrá cesta,“ řekl člen bankovní rady Jan Procházka v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, kde mimo jiné porovnával různé přístupy ke zvyšování a snižování úrokových sazeb.

 
ROZHOVOR
 

Petr Král: Inflace už je na ústupu

Ředitel sekce měnové Petr Král byl hostem pořadu 90´ČT24. Tématem rozhovoru byla inflace v roce 2023 a její výhled pro rok 2024.

 
ROZHOVOR
 

Inflace v prosinci 2023 pokračovala v souladu s prognózou v poklesu

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2023

 
KOMENTÁŘ
 

Souhrnné výsledky procesu přezkumu a vyhodnocení rizikových profilů jednotlivých úvěrových institucí provedeného v roce 2023

Sekce dohledu nad finančním trhem ČNB v průběhu 2. a 3. čtvrtletí 2023 dokončila hodnocení rizikových profilů jednotlivých úvěrových institucí, včetně adekvátnosti jejich řídicích a kontrolních systémů. Následně stanovila nové hodnoty kapitálových a likviditních požadavků v rámci tzv. 2. pilíře, které jsou účinné od 1. ledna 2024. Tyto požadavky jsou úvěrové instituce povinny dodržovat nad úrovní minimálních požadavků stanovených právními předpisy.

 
PDF, 397 kB
 

Ekonomický bulletin ECB – prosinec

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v prosinci 2023.

 
PUBLIKACE
 

čnBlog – Dochází k fragmentaci mezinárodního obchodu? Případová studie pro země EU

Mezinárodní obchod prochází v poslední době tvrdou zkouškou nově vznikajících neekonomických bariér a omezení. Z geopolitického pohledu se navíc objevují plíživé tendence jeho fragmentace a pokud by pokračovaly, mohlo by to znamenat snižování přínosů světového obchodu, včetně poklesu růstu produktivity a výstupu.
 
ČNBLOG
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

8. 1. 2024

 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
Nominační formulář
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Prosincovou inflaci naposledy ovlivnil efekt úsporného tarifu. V lednu očekáváme prudké zpomalení.


J. Procházka – Nejen o ustupující inflaci a horách v delším formátu ČRoPlus.

 
 
 

Očekávané události

 
15. 1. 2024
 
17. 1. 2024
 
18. 1. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB