Týdenní souhrn
(29. 4. – 3. 5. 2024)

 
 

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,25 % a lombardní sazby na 6,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. května 2024.

ZÁZNAM Z TISKOVÉ KONFERENCE PODROBNOSTI
 

Karina Kubelková: Budeme přísní a opatrní

V následujících měsících dojde k mírnému růstu inflace. Hlavně vlivem cen ropy. Podle prognózy ČNB se inflace v letošním roce udrží v průměru na 2,3 %. „Chceme udržet stabilní cenový růst na delší dobu. Věřím, že současným opatrným přístupem ke snižování úrokových sazeb k tomu přispíváme,” řekla členka bankovní rady Karina Kubelková v pořadu 90’ ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – jaro 2024

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou. Až na dílčí výjimky je založena na datech dostupných k 26. dubnu 2024. Podrobnější popis prognózy ČNB, kterou připravili ekonomové sekce měnové, lze nalézt ve Zprávě o měnové politice – jaro 2024 (bude zveřejněna 10. května 2024) a v prezentaci ze Setkání s analytiky.

 
PROGNÓZA
 

Setkání s analytiky

V pátek 3. května, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představili novou prognózu ČNB člen bankovní rady Jan Procházka, ředitel sekce měnové Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

 
PODROBNOSTI
 

Inflace setrvá v blízkosti 2% cíle ČNB na celém horizontu prognózy

S týdenním předstihem ČNB zveřejňuje úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 10. května 2024.

 
PODROBNOSTI
 

Výroční zpráva 2023

Česká národní banka vydala Výroční zprávu za rok 2023, která obsahuje pravidelné informace o činnosti a hospodaření banky. Předělové listy mezi kapitolami Výroční zprávy odkazují na třicetileté výročí rozdělení československé koruny, vzniku samostatné české měny a České národní banky.

 
PDF, 11 MB
 

Inflační očekávání finančního trhu – duben

Dubnového průzkumu se zúčastnilo čtrnáct domácích a tři zahraniční analytici. Zjištěné údaje naznačují, že při nepatrně vyšší předpokládané ekonomické aktivitě v letošním roce se mírně zvýšila i roční prognóza inflace. Výhled hospodářského růstu na příští rok ani tříletá inflace se nemění. V rámci dubnového šetření naprostá většina dotázaných respondentů počítala, že na květnovém zasedání bankovní rady ČNB dojde k poklesu 2T repo sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %.

 
PDF, 983 kB
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

30. 4. 2024

 • Bankovní statistika k 31. 3. 2024
  Komentář
  Data
 • Statistika měnového vývoje k 31. 3. 2024
  Komentář
  Data
 • Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za březen 2024
  Komentář
  Data
 • Harmonizovaný měnový přehled k 31. 3. 2024
  Data
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB snížila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, Záznam tiskové konference z 2. 5. 2024


Setkání s analytiky, 3. 5. 2024, Meeting with analysts, 3 May 2024


ČNB – Co nejvíce zaujalo na Diskusním fóru ČNB? Ptali jsme se studentů, kteří se ho na Univerzitě Pardubice zúčastnili!

 
 
 

Očekávané události

 
6. 5. 2024
 
7. 5. 2024
 
9. 5. 2024
 
10. 5. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB