Týdenní souhrn
(24. – 28. 6. 2024)

 
 

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2024.

ZÁZNAM Z TISKOVÉ KONFERENCE PODROBNOSTI
 

Rozhovor guvernéra Aleše Michla pro Českou televizi

Guvernér ČNB Aleš Michl poskytl 27. června rozhovor České televizi k výročí dvou let ve funkci.

 
ROZHOVOR (WEB ČT)
 

Guvernér Aleš Michl členem vrcholného orgánu Evropské asociace pro bankovní a finanční historii

Guvernér České národní banky Aleš Michl byl 13. června v Budapešti zvolen členem Board of Patrons, jednoho z vrcholných orgánů Evropské asociace pro bankovní a finanční historii (European Association for Banking History and Financial History, EABH).

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti

Česká školní inspekce zveřejnila národní zprávu z mezinárodního šetření PISA věnovanou úrovni finanční gramotnosti patnáctiletých žáků. Výsledky šetření představili zástupci České školní inspekce, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a České národní banky na společné tiskové konferenci konané v Návštěvnickém centru ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě

V sekci peněžní a platebního styku České národní banky (ČNB) se ruší samostatné pobočky Ostrava a Brno a zřizuje se odbor region Morava. Ředitelkou nového organizačního útvaru se stane Martina Koudelová. Rozsah poskytovaných služeb pro klienty ČNB a veřejnost se touto organizační změnou nezmění. Na jednání 14. března 2024 o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Změny budou účinné od 1. července 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Jan Frait: Výzvy ESG pro český finanční trh z pohledu dohledového orgánu

Prezentace viceguvernéra ČNB Jana Fraita pro 2. ESG summit konaný dne 21. června 2024.

 
PDF, 1,8 MB
 

Luboš Komárek: Kvalifikaci na fotbalové Euro jsme zvládli. Zabojujeme i o eurozónu?

Na fotbalovém Euru 2024 rozhodne o postupu českého týmu ze skupiny poslední utkání, stejně jako v kvalifikaci na evropský šampionát. O tom, jak si Česko vede v „kvalifikaci“ do eurozóny, píše v komentáři zveřejněném také na serveru iDnes.cz ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboš Komárek.

 
ČLÁNEK
 

Varování České národní banky pro retailové investory ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním

Česká národní banka upozorňuje retailové investory na některá pravidla a obecné zásady v souvislosti s náklady a poplatky, které se vztahují k nákupu či držení investičních produktů. Současně varuje před riziky a potenciálními nevýhodami spojenými s předplacenými poplatky u investičních produktů, včetně těch nově nabízených v rámci dlouhodobého investičního produktu (tzv. DIP).

 
VAROVÁNÍ
 

Upozornění na investiční platformu https://akroinvest.org/cz

ČNB upozorňuje veřejnost na aktivity skupiny osob, které telefonicky oslovují veřejnost, neoprávněně se vydávají za zprostředkovatele společnosti AKRO investiční společnost, a.s. a pokouší se zájemce o investice přesměrovat na investiční platformu https://akroinvest.org/cz. Tyto osoby ani provozovatel platformy nemají žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponují žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice.

 
UPOZORNĚNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

28. 6. 2024

 • Bankovní statistika k 31. 5. 2024
  Komentář
  Data
 • Statistika měnového vývoje k 31. 5. 2024
  Komentář
  Data
 • Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za květen 2024
  Komentář
  Data
 • Harmonizovaný měnový přehled k 31. 5. 2024
  Data
 

Ze sociálních sítí

J. Procházka – Zásadní novinka z Dohledu II. a Bankovní rady – ČNB odňala oprávnění k činnosti Fair Credit Czech s.r.o.


A. Michl – Bloomberg – When Aleš Michl became the governor of the Czech central bank, the country was in the throes of its worst cost of living crisis in three decades and he pledged to bring inflation under control within two years.


A. Michl – Congratulations to Isabel Schnabel on receiving Kiel Institute’s Global Economy Prize.


A. Michl – Otevřeli jsme ČNB více veřejnosti - Do Návštěvnického centra přišlo během uplynulých dvou let jeho provozu 149 096 návštěvníků - z toho bylo 76 396 dětí v rámci školních tříd.


ČNB – Takto vypadá neplatná dvoutisícikoruna. Nemáte ji u sebe v peněžence, nebo doma?


ČNB – ESG výzvy pro český finanční trh – tak zněl podtitul 2. ročníku ESG Summitu Fakulty financí a účetnictví VŠE, na kterém v pátek 21. června vystoupil viceguvernér Jan Frait.


ČNB – Celková bilanční suma penzijních fondů k 31. 3. 2024 činila 624 mld. Kč.


J. Procházka – NC navštívilo již 152 000 návštěvníků. Doporučení PISA: posilovat FG na školách žáků z rodin s nižším soci-ekon statusem- např. nematuritní SOŠ či školy ve vyloučených lokalitách.


ČNB – Míra selhání úvěrů domácnostem za rok 2023 mírně vzrostla, zůstane však v blízkosti historického minima Vyšší životní náklady i růst nezaměstnanosti vedly ke konci roku 2023 k mírnému růstu dvanáctiměsíční míry selhání u úvěrů na bydlení i spotřebu (0,64 %, resp. 3,34 %).


ČNB – Jak v zahraničí zbytečně nepřicházet o peníze při výběrech z bankomatu.

 
 
 

Očekávané události

 
2. 7. 2024
 
4. 7. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB