Týdenní souhrn
(10. – 14. 6. 2024)

 
 

Zkrocení inflace z 18 % na 2 % a vize ziskové centrální banky

Vystoupení guvernéra Aleše Michla na konferenci Central Banking Summer Meetings v Londýně dne 13. června 2024 (anglicky).

 
VYSTOUPENÍ GUVERNÉRA
 

Inflace se v květnu 2024 přiblížila k prognóze i cíli ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v květnu 2024

 
KOMENTÁŘ
 

Tomáš Holub: Rádi bychom viděli další zpomalení růstu cen služeb

„Máme jasný cíl: stabilizovat inflaci v blízkosti 2 %. Je reálná šance, že v letošním roce se bude pohybovat s nějakými výkyvy mezi 2 a 3 %. V příštím roce se skutečně může ustálit kolem dvojky,“ řekl v pořadu 90’ ČT24 člen bankovní rady Tomáš Holub.

 
ROZHOVOR
 

Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2023

Česká národní banka vydala každoroční Zprávu o výkonu dohledu nad finančním trhem. Zpráva obsahuje přehled informací o finančním sektoru za rok 2023 a nejvýznamnější dohledová a regulatorní opatření během tohoto období.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června

Poslední možnost výměny neplatných bankovek s úzkým stříbřitým proužkem na pokladnách všech komerčních bank na území České republiky se blíží. Naposledy tak bude možné učinit 30. června 2024. Následně bude výměna možná pouze na pokladnách České národní banky, a to po neomezenou dobu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – ECB a finanční trhy: ne vždy na stejné vlně

Na počátku letošního roku finanční trhy očekávaly poměrně razantní snižování sazeb v eurozóně, zatímco ECB se ve svých vyjádřeních proti takovému výhledu opakovaně vymezovala. Tržní výhledy úrokových sazeb v eurozóně porovnává s komunikací ECB Soňa Benecká ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Monitoring centrálních bank II/2024

Část sledovaných centrálních bank včetně ECB v uplynulém období své úrokové sazby snižovala, ostatní banky je ponechaly beze změny. Japonsko opustilo záporné úrokové sazby. Byla dokončena revize prognostického procesu Bank of England. Téma pod lupou se zabývá porovnáním tržních výhledů úrokových sazeb v eurozóně s komunikací ECB, zejména rozkolu mezi nimi z počátku letošního roku. Ve vybraném projevu se francouzský guvernér věnuje současnému poklesu inflace a zabývá se otázkou, na jaké úrovni se úrokové sazby stabilizují.

 
PDF, 868 kB
 

čnBlog – Vojensky i ekonomicky strategické výrobky nejspíše nadále nacházejí cestu z ČR do Ruska

Dva roky po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu přijala Evropská unie další, již třináctý balík sankcí. Zatímco skutečný vývoz českých výrobků do Ruska se propadl na pouhou pětinu předválečného stavu, již od počátku války se množí indicie, že západní zboží si cestu do Ruska najde, a to skrze země sloužící jako „překladiště“ pro následný reexport do Ruska. V novém čnBlogu autoři Anna Drahozalová, Martin Kábrt a Adriana Wałoszková ze sekce měnové poukazují na to, že vývoz do těchto zprostředkujících zemí nejen kompenzuje úbytek toků do Ruska, ale v některých případech ho dokonce převyšuje. Tato skutečnost naznačuje, že české výrobky stále nalézají cestu na ruský trh a patrně i uspokojují zvýšené požadavky ruské válečné ekonomiky.

 
ČNBLOG
 

ČNBlog – Euro a my: ERM II a vstup do bankovní unie

Platit eurem znamená být plnoprávným členem jak měnové, tak bankovní unie. Kdy ale musí současný eurokandidát vstoupit do ERM II a kdy do bankovní unie? Jaká jsou úskalí tohoto procesu a proč je např. důležité stanovení cílového data pro vstup do eurozóny? Dozvíte se v novém blogu ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka.

 
ČNBLOG
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

13. 6. 2024

14. 6. 2024

  • Měnová báze k 31. 5. 2024
    Data
 

Pražská muzejní noc v Návštěvnickém centru

Až do nočních hodin zůstane v sobotu 15. června 2024 otevřené Návštěvnické centrum ČNB v Praze. Zapojí se do Pražské muzejní noci, která nabízí možnost nevšedních prohlídek muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Speciální program v ČNB potrvá od 18 do 23 hodin.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Zkrocení inflace z 18 na 2 procenta a vize ziskové centrální banky – Vystoupení guvernéra Aleše Michla na konferenci Central Banking Summer Meetings v Londýně dne 13. června 2024.


Květnová meziroční inflace zpomalila na 2,6 procenta. Ta odchylka, kterou jsme zaznamenali v dubnu, byla dominantně způsobená vývojem cen potravin a byla do značné míry korigována květnovým vývojem, říká ředitel sekce měnové Petr Král.


Nemáte doma ještě nějaké bankovky s úzkým stříbřitým proužkem. Kromě pětitisícikoruny jsou už všechny neplatné. Poslechněte si, co s nimi dělat.


Bankovky či mince cizích měn vyměňují zpravidla centrální banky příslušných zemí.


Hodnota dluhopisů držených investičními fondy ke konci dubna činila 298,0 mld. Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem celkový objem dluhopisů v portfoliu fondů vzrostl o 10,7 mld. Kč (měsíční transakce představovaly +12,5 mld. Kč). Podíl dluhových cenných papírů na vlastním kapitálu fondů oproti předešlému měsíci vzrostl, a to na 23,4 procent.

 
 
 

Očekávané události

 
15. 6. 2024
 
18. 6. 2024
 
19. 6. 2024
 
21. 6. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB