Týdenní souhrn
(1. – 4. 7. 2024)

 
 

Není vyhráno, boj se zdražováním bude ještě pokračovat. Veřejnost by měla zapomenout na ultranízké úrokové sazby

Rozhovor guvernéra Aleše Michla pro Českou televizi k výročí dvou let ve funkci, pořad Interview ČT24, 27. 6. 2024

 
ROZHOVOR
 

Objem úvěrů poskytnutých rezidentským domácnostem v ČR dosáhl v květnu 2024 výše 2 290 mld. Kč a meziměsíčně vzrostl o 0,5 %, tj. o 12 mld. Kč:

ARAD 1 – Úvěry domácnostem


Úroková sazba z vkladů s dohodnutou splatností se v květnu u domácností snížila o 0,37 procentního bodu na 4,48 %. Úroková sazba z jednodenních vkladů poklesla na 1,49 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se mírně snížila na hodnotu 0,17 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou poklesla na 2,38 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné):

ARAD 2 – Úrokové sazby z vkladů

 

Euro a my: Přibližuje se životní úroveň v regionech EU?

Blogový příspěvek seriálu Euro a my ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka a Jana Babeckého z odboru ekonomického výzkumu sekce měnové se tentokráte zaměřuje na oblast, která se bytostně dotýká každého Evropana, tedy prosperity regionu, ve kterém žije.

 
ČNBLOG
 

Vyhodnocení předpovědí obsažených v GEVu v roce 2023

Jak úspěšně se mezinárodním institucím dařilo v loňském roce předpovídat vývoj inflace a hospodářského růstu? Rok 2023 byl rokem stabilizace makroekonomického prostředí po nečekaném externím šoku v podobě vpádu Ruska na Ukrajinu v roce 2022. Ten výrazně zamíchal původními odhady vývoje růstu HDP i inflace pro rok 2023 a jeho důsledkem byla i energetická krize – jedna z podstatných příčin inflační vlny, která odezněla právě v minulém roce.

 
ČNBLOG
 

Inflační očekávání finančního trhu – červen

Červnového průzkumu Inflačních očekávání finančního trhu se zúčastnilo šestnáct domácích a tři zahraniční analytici. Zjištěné údaje naznačují, že při nepatrně nižší předpokládané ekonomické aktivitě v letošním roce nedošlo ke změně očekávaného vývoje inflace. Stejně tak se nezměnil ani výhled hospodářského růstu na příští rok.

 
PDF, 978 kB
 

Varování České národní banky pro retailové investory ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním

Česká národní banka upozorňuje retailové investory na některá pravidla a obecné zásady v souvislosti s náklady a poplatky, které se vztahují k nákupu či držení investičních produktů. Současně varuje před riziky a potenciálními nevýhodami spojenými s předplacenými poplatky u investičních produktů, včetně těch nově nabízených v rámci dlouhodobého investičního produktu (tzv. DIP).

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Delighted to join the ECB Forum in Sintra, Portugal, for the second time.


A. Michl – Taming Inflation from 18 to 2% and Paving the Way for ESG Financing/profitability of the central bank.


A. Michl – Dokážete odhalit, jaké bude následující číslo: 3, 13, 1113, 3113, 132113, _ . Více viz iDNES: KVÍZ - Počítejte jako guvernér. Kdo vyřeší matematické hádanky Aleše Michla.


A. Michl – More focused, less interventionist central banks would likely deliver better outcomes. For central banks, less is more.


ČNB – Není vyhráno, boj se zdražováním bude ještě pokračovat. Veřejnost by měla zapomenout na ultranízké úrokové sazby, řekl guvernér Aleš Michl 27. června v pořadu Interview ČT24.


ČNB – Jak rychle budou v nadcházejícím období klesat úrokové sazby?


ČNB – Jaká rizika a nejistoty ohledně inflace vnímá aktuálně bankovní rada.


ČNB – Poradíte si s matematickou hádankou z nové knížky guvernéra ČNB Aleše Michla. Své odpovědi pište do komentářů.


ČNB – Jak v zahraničí zbytečně nepřicházet o peníze při platbách kartou.

 
 
 

Očekávané události

 
8. 7. 2024
 
9. 7. 2024
 
10. 7. 2024
 
11. 7. 2024
 
12. 7. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB