Týdenní souhrn
(8. – 12. 4. 2024)

 
 

Diskusní fórum ČNB na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity v Pardubicích

Česká národní banka a Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, členem bankovní rady Janem Procházkou a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 23. dubna v prostorách Auly Arnošta z Pardubic – posluchárna A1 Univerzity Pardubice.

Témata:

  • Zahájení a úvodní slovo Jana Stejskala, děkana Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice
  • Vystoupení Aleše Michla, guvernéra ČNB
  • Panel I: Hospodářský vývoj a měnová politika – úvodní prezentace Evy Zamrazilové
  • Panel  II: Digitální měny a kryptoaktiva – úvodní prezentace Ladislava Krištoufka
 
POZVÁNKA
 

Inflace v březnu 2024 setrvala na 2% cíli ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v březnu 2024

 
KOMENTÁŘ
 

Jakub Matějů: I ve zbytku letošního roku by se inflace měla pohybovat mezi 2–3 procenty

Náměstek ředitele sekce měnové České národní banky Jakub Matějů v pořadu 90´ ČT24 ve středu 10. dubna 2024 mluvil o faktu, že se inflace už druhý měsíc za sebou, tedy za únor a březen, udržela na 2 %. Nastínil budoucí vývoj spotřebitelských cen a kurzu koruny včetně důvodů a srovnání s ostatními zeměmi Evropy.

 
ROZHOVOR
 

ČNBlog – Vzestup umělé inteligence: Má lidstvo v rukou převratnou dvojsečnou zbraň?

Umělá inteligence je v současnosti jednou z nejrychleji se rozvíjejících a též převratných technologií na světě. Luboš Komárek a Michaela Ryšavá ze sekce měnové ČNB se zaměřují nejen na její pozitivní dopady z pohledu ekonomie, ale také na možná rizika a negativní dopady na život lidí.

 
ČNBLOG
 

Luboš Komárek: Makrofinanční ukazatele a jejich vývoj na pozadí světových trendů

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky dne 10. dubna 2024.

 
PDF, 2,1 MB
 

Upozornění na aktivity „Quantumlux Group, s.r.o.“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost na aktivity subjektu „Quantumlux Group, s.r.o.“, který oslovuje potenciální investory s nabídkou „investování do Skupiny ČEZ“. Nemá přitom žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

8. 4. 2024

  • Dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za březen 2024
    Data

9. 4. 2024

  • Devizové rezervy k 31. 3. 2024
    Data

12. 4. 2024

 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Druhý měsíc v řadě ČNB přesně plní svůj inflační cíl. Důležitý je však vývoj v jádrové inflaci, který ČNB vede k opatrnosti s uvolňováním měnové politiky. Přetrvávající ohniska inflace je třeba ještě dohasit, říká náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů.

 
 
 

Očekávané události

 
15. 4. 2024
 
18. 4. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB